Kdy a jak zapnout klimatizaci v autě? Celý život ji používáte špatně

Zapínat klimatizaci ihned po nastartování je velký problém. Proč tomu tak je, prozradil expert na servis ojetých aut.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Klimatizace je pro mnoho řidičů prvkem výbavy, který vlastně moc nevnímají a neřeší. V zimě nechává velká část motoristů klimatizaci zcela vypnutou. V létě naopak zase klimatizace v mnoha autech běží od první vteřiny, kdy řidič nastartuje motor. Ani jedno není správně. Uživatelé automobilů by měli vědět, jak klimatizaci používat. Jednak tím prodlouží její životnost, jednak budou jezdit ve větším komfortu.

Klimatizace může být dobrý pomocník, ale zlý pán

Mnoho lidí zapíná klimatizaci ihned po nastartování motoru, ale to je neúčinné a škodlivé. „Běžící motor pracuje ihned po nastartování s velkým zatížením,“ říká expert na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. Není zahřátý a další spotřeba energie pro provoz periferních zařízení zvyšuje jeho opotřebení.“ V letních měsících, kdy se parkoviště mění v horké sauny, je pro řidiče důležité přijmout správná termoregulační opatření.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Je žádoucí vyhnout se přehřátí organismu. Klimatizace ve vozidle je neocenitelná, ale její správné použití je klíčem k efektivnímu chlazení a minimalizaci opotřebení motoru. Jaké jsou základní užitečné tipy, které by si řidiči měli zapamatovat a aplikovat? Nenechávat klimatizaci zapnutou ihned po nastartování motoru! Zapínání klimatizace, když je motor ještě studený, není efektivní, a může tedy zvýšit zatížení motoru.

Klimatizace zapnutá hned po nastartování zatěžuje motor

„Než řidič zapne klimatizaci,“ doplňuje expert, „měl by nechat motor jízdou zahřát alespoň na pár minut.“ Dalším důležitým krokem je odvětrat kabinu před zapnutím klimatizace. Je dobré otevřít okna a nechat přehřátý vzduch rychle uniknout ven. Teprve poté, co se vzduch v interiéru trochu ochladí, je vhodné zavřít okna a zapnout klimatizaci. Důležité je pravidelně čistit klimatizační potrubí, aby se odstranily mikroorganismy, nečistoty a další nepatřičné částice. To pomůže zabránit respiračním onemocněním a nepříjemnému zápachu v kabině.

Automobilový expert odhalil celou pravdu o zásuvce zapalovače. Prozradil vše, co řidiči vlastně nevědí

Kabinový filtr by měl být vyměňován každých 15 000 km. Podstatné je nepřehánět to s chladem. Při nastavení teploty klimatizace je třeba dávat pozor na maximální rozdíl mezi vnější teplotou a nastavením klimatizace. Pětistupňový rozdíl mezi venkovní teplotou a nastavenou teplotou je dostačující. A zároveň zdravější než vytvoření většího rozdílu, který může vést k nachlazení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobré je také vypnout klimatizaci pár minut před příjezdem do cíle. Tím se sníží nárazový rozdíl teploty mezi kabinou a venkovním prostředím, což minimalizuje šok pro tělo. Správné použití klimatizace ve vozidle je nejen klíčem k pohodlné jízdě v horkém počasí, ale také pomáhá minimalizovat náklady na údržbu a prodloužit životnost motoru. Řidiči by měli pamatovat na tyto užitečné tipy a vychutnat si své jízdy s optimálním komfortem.

Používáte klimatizaci správně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články