Kolik výkonu odebírá klimatizace autu? Je vhodné ji před předjížděním vypnout?

Zapnutá klimatizace ubírá autu na výkonu. Při předjíždění na dlouhém úseku to může stát řidiče život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedno je jisté, klimatizace v autě je zařízení, které jako každé jiné vyžaduje energii. Tím odebírá výkon z motoru. Výraznější zatížení motoru může mít vliv na jeho dynamiku, zejména při situacích, jako je předjíždění. Otázkou tedy je, kolik výkonu klimatizace odebírá z motoru a zda je vhodné ji vypínat před předjížděním. Zejména u motorizací s nižším výkonem působí vypnutí klimatizaci jako vstříknutí oxidu dusného do hnací soustavy.

Klimatizace v probozu odebírá výkon motoru, hrozí riziko

„Klimatizace využívá pohon kompresoru,“ vysvětluje odborník na servis evropských a japonských aut, pan Pavlíček, „který je přímo spojen s motorem přes řemenový pohon.“ Systém spotřebovává energii a to se může znatelně projevit„I při volnoběhu je možné cítit,“ dodává expert, „jak se motor napíná a pracuje s větším úsilím při zapnuté klimatizaci.“ Měřič spotřeby paliva ukazuje, že spotřeba může stoupnout o 0,5–0,7 litru za hodinu a ustálit se na hodnotě kolem 1,3 litru za hodinu.

Toto množství paliva je potřeba ke kompenzaci energie spotřebované klimatizací. Příkon samotné klimatizační jednotky se pohybuje zhruba v rozmezí 5–10 % z celkového výkonu motoru. Dopad na dynamiku automobilu je tedy jaký? Při pomalé jízdě v městském provozu a běžných akceleracích do 3 tisíc otáček motoru nebude vliv klimatizace na dynamiku vozu zřejmý. Auto bude jezdit stejně jako předtím. 

iZdroj fotografie: Škoda

Auto s malým motorem může mít se zapnutou klimatizací problém

„Nicméně, při předjíždění v rychlostech přes 100 km/h se může zapnutá klimatizace projevit,“ říká odborník Pavlíček. Během svižné jízdy motor pracuje téměř na plný výkon, zejména při předjíždění ve vysokých rychlostech. V režimu, kdy je využíván plný potenciál motoru pro maximální akceleraci, může klimatizace způsobit ztrátu výkonu. Pokud řidič při předjíždění omezí otáčky motoru a brzdí, například ponecháním nohy na spojce, ztráta výkonu klimatizace nebude motorem vyvážena.

Agregát pracující na maximum nemá žádnou rezervu a nedokáže poskytnout potřebnou hybnost pro plynulé předjíždění. Ztráty na dynamice ovlivňují přímo zrychlení. Při nižších výkonech motoru je zpomalení evidentní. V extrémních případech, kdy motorista provádí dvojité nebo trojité předjíždění, může být ztráta výkonu kritická. Dokonce nedostatečná pro bezpečné dokončení manévru.

Chytrák chtěl ušetřit 400 Kč na benzínce, teď mu hrozí 2 roky vězení. Pozor, ať neuděláte stejnou chybu

Je nutné vypínat klimatizaci před předjížděním? Vypnutí klimatizace před předjížděním není nezbytně nutné. Pokud si řidič přeje udržet pohodlné prostředí v kabině, může klimatizaci ponechat zapnutou. Je však důležité si uvědomit, že při předjíždění je vhodné plánovat manévry s rezervou dynamiky a vyhýbat se nebezpečným situacím. Silná auta mají výkonovou rezervu. Ve vozech s malými motory už je klimatizace znát a je třeba s ní pracovat.

Používáte klimatizaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články