Chytrák chtěl ušetřit 400 Kč na benzínce, teď mu hrozí 2 roky vězení. Pozor, ať neuděláte stejnou chybu

Neuhradit pár stovek se může nevyplatit, zejména řidiči se škraloupem. Policie najednou klepe na dveře a hrozí kriminál.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Tu a tam se to možná někomu stane. Natankuje plnou nádrž a zjistí, že si zapomněl peněženku doma. V době mobilních telefonů s virtuálními platebními kartami lze přímo na místě najít alternativy k placení. Nicméně stát se to může. Není to nic příjemného, ale po dohodě se s pracovníky pumpy dá domluvit na co nejrychlejším doplacení částky za palivo. Horší je to na dálnici, daleko od domova.

Člověk občas zapomene, a pak nemá na zaplacení u pumpy

Příznivější pro řešení situace je místní čerpačka, na kterou může řidič obratem chybějící peníze přivézt. Jinou verzí se zcela jinou motivací je záměrné nezaplacení a odjezd od čerpací stanice bez placení. Obecně jde podle statistik o velmi rozšířený nešvar, který se ale těžko řeší. Aby šlo o trestný čin krádeže, musí být škoda vyšší než 5 000 Kč, což je při ceně za litr paliva a průměrné kapacitě nádrže 50 litrů téměř nedosažitelné. Anebo být pachatelem osoba v posledních třech letech pravomocně odsouzena pro obdobný skutek.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

S tím, že jí musí být dokázáno, že jednala v úmyslu pohonné hmoty nezaplatit. Stačí, aby zákazník řekl, že si nevšiml, že mu obsluha čerpačky nenapočítala palivo, neboť si kupoval ještě jídlo a pití na prodejně, a je z obliga. I kdyby odjel, s takovouto výpovědí před policií obstojí, peníze doplatí a věc je vyřešena. Chybí znak úmyslu. Nicméně vždy závisí na okolnostech, svědcích, důkazech. Těžko říct, co se honilo hlavou řidiči, který neuhradil na čerpací stanici dluh. Případ byl nedávno řešen na Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou.

Denní poplatek 330 Kč pro majitele vozidel starších 8 let. Nové předpisy od července letošního roku?

Bylo zahájeno trestní stíhání dvaačtyřicetiletého muže jako obviněného ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kterého se dopustil v říjnu loňského roku. Co se přesně stalo? Řidič přijel se svým automobilem značky Volkswagen k jedné benzínové čerpací stanici v Jablonci nad Nisou. Nic předem nenasvědčovalo nečestnému jednání. Řidič natankoval pohonné hmoty za částku 1 503 Kč a šel zaplatit.

Z dluhu se stal důvod pro stíhání a trest odnětí svobody

U pokladny ale zaplatil jen 1 103 Kč s tím, že částku 400 Kč uhradí později. Na toto ovšem „zapomněl“. Jednání řidiče postrádalo tak trochu smysl, kdyby chtěl neplatit, asi by rovnou ujel. On ale nechal na pumpě své kontaktní údaje. A podle těch ho policie snadno našla. A také zjistila skutečnosti, díky kterým věci nabraly rychlý spád. Celou věc původně policisté začali šetřit jako přestupek. Ovšem během probíhajícího šetření zjistili, že v době spáchání přestupku měl tento muž vysloven Okresním soudem v Jablonci nad Nisou zákaz řízení motorových vozidel.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Od listopadu 2021 až do listopadu 2024. A to už jsou fakta z kategorie vážnějších, než je dluh 400 Kč za palivo. Ve věci tedy byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání výše uvedeného trestného činu. Obviněnému nyní za jeho spáchání hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Nezaplatil čtyři stovky, kvůli tomu se prozradil a teď mu hrozí pobyt ve vězení.

Co si o neplacení na pumpě myslíte?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články