V dnešním počasí dodržujte v autě pravidlo 5 minut. V opačném případě to zle odskáčete, ani o tom nebudete vědět

V letním horku je klimatizace de facto nepostradatelná, řidiči to vědí. Ale chovají se tak, že někdy jdou naproti potížím a riziku.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
                   

Co patří k letnímu období při jízdě autem? Někoho napadnou dovolené, jiného dlouhé kolony na dálnicích při cestách do zahraničí. Jedno mají ale prázdninové vyjížďky společné. Pokud je skutečně letní počasí, pak to jsou vysoké teploty a rozpálené kabiny aut. Dnes už si ani neumíme představit, že by auto nemělo klimatizaci. Jasně, jsou tady určité výjimky. Své o tom ví majitelé youngtimerů. Anebo sportovních aut typu Caterham.

Někde není, ale 99 % aut klimatizaci má, je třeba ji používat

Ale to jsou, co do počtu, skutečně výjimky. Hlavní proud „obvyklých“ aut má klimatizaci. To ale neznamená, že ji motoristé umějí správně používat. Ano, není to jaderná fyzika nebo obsluha zařízení pro start kosmických raket. Ale i tak jsou tady jedinci, kteří to dělají špatně. A to by člověk, jenž vidí jen pár tlačítek a ovladačů, většinou netipoval. Používání klimatizace v autě během horkého počasí je nezbytné.

Mechanik se 40letou praxí radí: Přestaňte ihned dělat tyto chyby s klimatizací. Zbytečně vyhazujete peníze oknem

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Nejenom pro pohodlnou jízdu, ale i pro udržení dobré tělesné kondice. Jde jak o fyzický stav, tak i psychickou pohodu. Skutečně, pokud to člověk nezvládne, a navíc nedodržuje v horku pitný režim, může velmi záhy zkolabovat. A to je za volantem opravdu nebezpečné. Obsluha klimatizace v autě nutně vyžaduje dodržování určitých zásad. To proto, aby nedocházelo k jejímu poškození a aby byla zajištěna dlouhá životnost systému.

Dejte pozor na pokutu za použití topení či klimatizace v autě. Víme, kde vám hrozí a na kolik vás vyjde

Jedním z jednoduchých pravidel, které vám pomůže správně využívat klimatizaci, je tzv. pravidlo 5 minut. Že ho neznáte? Chyba, ale není problém ho ihned začít používat a dodržovat. Tento postup je klíčový, zejména když teploty venku přesáhnou 30 °C a interiér vozu je velmi horký. Když se držíte tohoto pravidla, klimatizace nejen, že bude fungovat efektivněji, ale také se sníží riziko zdravotních problémů způsobených vlhkostí a růstem plísní.

Dezinfekce klimatizace je důležitá a zásadní, nelze podceňovat

To si lidé neuvědomují, že klimatizace může být zdrojem poměrně nepříjemných organismů. Princip pravidla 5 minut spočívá v tom, že klimatizaci vypnete přibližně pět minut před plánovaným cílem cesty, zatímco proud vzduchu může zůstat zapnutý. Tento přístup umožňuje chladiči přizpůsobit se aktuální teplotě a ventilátor odvádí chlad a páru z klimatizačního systému. Tím se sníží vlhkost v systému, a tím pádem i riziko vzniku plísní a hub.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Plísně a houby jsou často příčinou nepříjemného zápachu a mohou způsobit zdravotní problémy, jako jsou bolesti v krku nebo nachlazení. Kromě zdravotních výhod tento postup také zajišťuje, že se na čelním skle nevytvoří vodní pára, která by mohla ztížit výhled při řízení. Dalším důležitým aspektem je pravidelná dezinfekce klimatizačního systému. I když snížení vlhkosti pomáhá, nezaručí kompletní odstranění mikroorganismů. Proto je důležité alespoň jednou ročně dezinfikovat vzduchotechnické potrubí.

Kdo to nezvládne sám, musí se nutně obrátit na zkušený servis

Tento úkol můžete svěřit profesionálním mechanikům, kteří mají potřebné vybavení a zkušenosti. Nebo to můžete provést sami pomocí speciální dezinfekční pěny. Dezinfekční pěnu lze zakoupit v obchodech s autodoplňky nebo na čerpacích stanicích. Sada pro dezinfekci obvykle obsahuje pěnu a dlouhou hadičku, kterou vložíte do vzduchotechnického potrubí a aplikujete pěnu. Tato metoda má však své nevýhody, protože nelze přesně kontrolovat, jak daleko se přípravek rozprostře.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Proto je dobré tuto údržbu provádět na jaře, kdy jsou podmínky pro růst hub a plísní méně příznivé. Já osobně bych to ale nedoporučil a raději bych investoval do profesionálního vyčištění v nějakém servisu. Ideálně bych to spojil s dezinfekcí celého interiéru pomocí ozónu. Správné používání a údržba klimatizace v autě je klíčová pro zajištění pohodlné a bezpečné jízdy. Dodržování pravidla 5 minut a pravidelná dezinfekce systému může předejít mnoha problémům a prodloužit životnost klimatizačního systému.

Jak zlepšit výkon klimatizace až o 4 stupně: Levný způsob s alobalem jsme vyzkoušeli na vlastním autě

Tímto způsobem zajistíte, že klimatizace bude vždy připravena udržet vás v pohodlí, ať už venku panuje jakékoliv počasí. Pokud nemáte jako řidiči náladu pravidla ohledně klimatizace dodržovat, pak je podle mého názoru nutná jiná věc. Spolehnout se na servis. A pravidelně nechávat klimatizaci čistit tam. Jen tak bude fungovat, jak má. A nebude naopak zdrojem potenciálního zdravotního rizika.

Galerie

Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií

Kdy jste čistili klimatizaci naposledy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články