Co znamená svítící kontrolka na palubní desce se žlutým vykřičníkem a proč je její ignorování vysoce nebezpečné?

Každý řidič by měl znát své auto a také kontrolní signalizace, které může zobrazovat. Jednou z nich je totiž také žlutá kontrolka s vykřičníkem, kterou nikdy nesmíte ignorovat.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá kontrolka, která se v autě rozsvítí, značí něco jiného. Obecně však platí, že při rozsvícení palubních signalizací většinou není něco v pořádku. Jednat se může například o nedostatek potřebných kapalin či pohonných hmot, potřebu servisu,nebo jiné upozornění. Také se kontrolky rozdělují na dva základní typy, podle barvy. Žlutá vám dává najevo upozornění, pokud se však změní na červenou, jedná se spíše o urgentnější výstrahu. Co tedy značí žlutá kontrolka s vykřičníkem a proč ji za žádných okolností neignorovat?
Když se rozsvítí žlutá

Pokud se na vaší palubní desce rozsvítí žlutá kontrolní signalizace s vykřičníkem, raději byste měli zpozornět. Pokud vám to situace dovoluje, je nejlepší zcela zastavit, a podívat se na celý problém více zblízka. Žlutě svítící vykřičník totiž značí potíže s tlakem v pneumatikách, což se rozhodně nedá považovat za zanedbatelnou maličkost. Tento problém navíc může spouštět hned několik faktorů, a vy musíte urychleně přijít na to, o který z nich se jedná.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně postupovat

Jak již bylo výše zmíněno, v situaci, kdy vám na palubním počítači vyskočí žlutá kontrolní značka s vykřičníkem, je nejlepší možností zastavit. Celý problém tak můžete zkontrolovat a zjistit, co se přesně děje. Poté je nejlepším postupem doplnit vzduch do pneumatik pomocí kompresoru, čímž by mělo dojít ke stabilizaci tlaku a kontrolka by měla samovolně zhasnout.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud však tento indikátor svítí i nadále, nastaly potíže někde jinde. V tom případě pečlivě zkontrolujte, zda se v plášti pneumatik či jejich okolí nenachází žádné cizí těleso, které by mohlo narušovat plynulý chod jízdy. V případě že jste daný předmět odhalili, přejděte k urychlené výměně celého kola za rezervní.

Další z možností, kdy se tato kontrolka rozsvěcuje, je také v případě jízdy na kluzkém povrchu. Při tom totiž může docházet k vybočení kol z důvodu, že jedna strana jede po kluzké části a ta druhá bez problémů po suché silnici. Tehdy je nejlepší celý systém jednoduše resetovat a počkat, jak palubní počítač situaci vyhodnotí, a zda se tento indikátor rozsvítí znovu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Bezpečnost na prvním místě

V případě, že problémem nebylo ani nedofoukané kolo, ani cizí těleso či kluzký povrch, je lepší začít přemýšlet nad přivoláním silniční asistence, nebo kontaktování servisního operátora. V případě že je totiž kolo nebo jeho soustava poškozené zevnitř, riskujete jak vlastní bezpečnost, tak bezpečnost všech dalších účastníků jízdního provozu.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1972 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Osudové chyby Němců při vylodění v Normandii mohly změnit historii. Zmatek ve velení a brilantní zpravodajská hra spojenců hrály klíčovou roli
Události247.cz
Herečka Johanssonová žaluje společnost Disney kvůli Black Widow. Požaduje astronomickou částku
VědaŽivě.cz
Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa
adbz.cz
Unikátní průhledné sukulenty zvládne pěstovat i naprostý lenoch. Vypadají jako křišťálové šperky a jsou absolutně nenáročné