Test křižovatky z autoškoly: Jestli neodpovíte správně, běžte rovnou vrátit řidičák

Pravidlo pravé ruky neplatí. U nezpevněné komunikace nemůže řidič počítat s tím, že mu někdo dá přednost.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Jak je dlouhodobě patrné z četných průzkumů, ale i z výsledků testů autoškol, řidiči neumějí projíždět správně křižovatky. Nejde jen o složité komplexy křížení s mnoha rameny a různými sjezdy a nájezdy. Chybovat – a bohužel také bourat – dokážou motoristé i na křižovatkách jednoduchých, do tvaru písmene Y nebo T. Velké problémy pak mají řidiči i na rovných cestách, stačí když vznikne pomyslná křižovatka z asfaltové komunikace a polní cesty.

Asfaltová, tedy zpevněná komunikace a u ní polní cesta

Tradiční otázka z testů autoškol by mohla být, vzhledem k titulnímu obrázku a situaci na něm, co musí udělat řidič modrého osobního auta. Varianty jsou jako vždy tři. Buď musí sledovat situaci v provozu a dát přednost vozidlům vyjíždějícím z pozemní komunikace označené červenými sloupky. Nebo je upozorněn červenými sloupy na místa, kde může docházet k výjezdům zemědělské techniky. Nebo že se může v úseku označeném červenými sloupky pohybovat maximální rychlostí 70 km/h.

Absolutně jednoduchá křižovatka, ta nejjednodušší. Řidiči v testu z autoškoly přesto netuší

Správně je samozřejmě druhá možnost. Nicméně situaci je možné probrat ještě z jiného úhlu pohledu. Vše se dá představit jako křižovatka ve tvaru písmene T a otázkou pak je, pokud není nikde žádné dopravní značení, jestli vozidlo vyjíždějící z polní cesty na asfaltovou komunikaci dává někomu přednost, zejména zprava. A jestli naopak automobil přijíždějící po silnici (modrý na druhém obrázku) dává přednost traktoru (má ho po pravé straně).

Zákon mluví jednoznačně, § 23 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. říká, že při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí řidič dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění z účelové pozemní komunikace nebo ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.

iZdroj fotografie: AutoŽivě

Jinak řečeno ten, kdo najíždí z nezpevněné komunikace, respektive z polní cesty, pole, lesa a podobně na zpevněnou, asfaltovou silnici, dává přednost všem vozidlům. Nejenom těm přijíždějícím zprava. Ale i těm, které se blíží z druhé strany. V kontextu obrázku dává traktor přednost nejenom bílé dodávce (pokud by zatáčel doleva), ale i modrému osobáku. Není to tak, že by vozidlo mimo silnici mělo přednost, zde pravidlo pravé ruky neplatí. Pokud by na to řidič např. zemědělské techniky hřešil, jde naproti přestupku a bohužel i riziku dopravní nehody.

Znáte výjimky z přednosti zprava?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články