Kupní smlouva na auto v roce 2018, na co dávat pozor?

Kupní smlouva na auto 2018
                   

Koupě nového auta není jenom tak; nestačí prostě vysolit peníze, sednout do auta a jezdit. Vůz je potřeba zkontrolovat, vyzkoušet, a hlavně řádně koupit. K tomu slouží kupní smlouva na auto, která má jasně stanovené náležitosti a udává, co je nezbytné zapsat, aby byla platná. Nenechte se napálit prodejci, kteří něco skrývají, a řiďte se ověřenou smlouvou. Auto je investice, rozhodně by ale nemělo sežrat více, než je nutné.

Kupní smlouva na nové auto

Kupní smlouva při nákupu nového auta stvrzuje změnu vlastnictví za určitých podmínek, které musí bezprostředně obsahovat. Na začátku musíme striktně identifikovat obě kupní strany, tedy prodávajícího i kupujícího. Uvedeme jejich jména, trvalá bydliště, případně i číslo občanského průkazu a rodné číslo pro lepší identifikaci …no nikdy nevíte, co se může stát.

Mohlo by vás zajímat: Žebříček pěti nejspolehlivějších automobilů, které koupíte za rozumné peníze

Samotný předmět kupní smlouvy by měl být vymezen jednoznačně, a také být detailně popsán. Zaměřte se na specifikaci vozu, jeho poznávací značku, barvu, typ a rok výroby. Důležitá jsou čísla podvozku, karoserie a technického průkazu. Pokud k samotnému vozidlu přísluší nějaká doplňková výbava, která je také předmětem kupní smlouvy, měla by v ní být zapsána. V případě koupě nového vozu připraví vše dealer (prodejce), kde zpravidla bývají postupy oficiální.

Kupní smlouva u ojetého auta

V případě nákupu ojetého vozu budou náležitosti víceméně stejné jako u smlouvy na nové auto. Zvláštní část by ale měla patřit technickému stavu a případným závadám, čímž chceme předejít pozdějším sporům (zejména těm o skrytých). Kupující přece jen podstupuje značné riziko, které můžete kvalitně sepsanou kupní smlouvou předejít, nebo ho alespoň eliminovat. I na kupovanou ojetinu máte ze zákona záruku od prodávajícího – nenechte se jí zbavit nějakým dovětkem ve smlouvě.

Mohlo by vás zajímat: Deset věcí, které byste měli udělat ihned po koupení ojetého auta

Jasně a zřetelně vypište technický stav a závady (zrezlý podvozek, špatná spojka, zničené tlumiče), kterých si je prodávající vědom – to znamená, že je oznámil kupujícímu. V tomto případě nebude na škodu, pokud si ke koupi ojetého vozu přizvete specialistu, který vám pomůže s odhalením skrytých vad (nejlépe automechanika; jsou to sice peníze navíc, ale lepší dát 2 000Kč mechanikovi než dodatečně investovat desetitisíce do oprav).

Jaká práva a povinnosti má kupující?

Kupující prohlašuje, že je plně seznámen se stavem kupovaného vozidla, případně s jeho ovládáním a zkušební jízdou. S tímto stavem musí také souhlasit, to ovšem nezbavuje prodávajícího odpovědnosti za vady stanovené zákonem. Kupujícímu také vzniká nárok na předání klíčů od vozu a s koupí spojených dokumentů při předání samotného vozidla. Nárok na reklamaci trvá 24 měsíců od data sepsání kupní smlouvy.Kupní smlouva, auto 2018

Jaká práva a povinnosti má prodávající?

Prodávající je povinen přepsat vozidlo na kupujícího do 10 dnů ode dne sepsání kupní smlouvy, a tyto doklady poté předat kupujícímu. Doklady, které nebylo z různých důvodů možno předat při předání vozidla, musí kupující obdržet nejpozději do 20 dnů od data uvedeném na kupní smlouvě.

Mohlo by vás zajímat: Hledáte ojeté auto? Zde je 8 nejspolehlivějších vozů, které můžete dnes koupit

Pro případ porušení této lhůty může být sjednána různě vysoká pokuta. Prodávající také prohlašuje, že neví o žádných skrytých vadách, které by mohly v pozdější době způsobit nemalé nepříjemnosti. Pokud ovšem prodávající některé z těchto povinností poruší, je kupující oprávněn od kupní smlouvy odstoupit.

Odstoupení od kupní smlouvy

Pokud se ovšem v krátké době po zakoupení začnou objevovat skryté závady, na které jste se svým mechanikem nepřišli (a nejsou uvedeny v kupní smlouvě), můžete jednoduše od smlouvy odstoupit. Tento nárok lze uplatnit jak při koupi nového, tak ojetého vozu. Pokud zjistíte, že má vozidlo vážné vady právního charakteru, to znamená, že už není bezpečné ho používat za účelem, pro jaké bylo zakoupeno, musí je prodávající odstranit na vlastní náklady. Jestliže není schopen vadu opravit do 30 dnů, klasifikuje se jako vada neopravitelná.

I když se někomu může zdát koupě nového či ojetého vozu ošemetná a složitá, nemusíte se bát. V případě kupní smlouvy všechno kontrolujte dvakrát, a pokud si nejste jistí, vezměte s sebou právníka, který vás může zastupovat i v dalším právním jednání s prodávajícím. V dnešní době vás sepsání kvalitní a neprůhledné smlouvy přijde na pár tisíc, ale s vědomím, že vám ušetří spoustu času v budoucnu.

Kupní smlouvu na auto si můžete stáhnout z portálu POHODA; zahrnuje i právní náležitosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články