Lidé ve vestách u silnic od července nově počítají hustotu dopravy

                   

V průběhu července 2020 byl zahájen nový výzkumný cyklus sledování hustoty dopravy na vybraných silnicích České republiky, který slouží především pro statistické vyhodnocení parametrů dopravy. Pro monitoring jsou vždy zvoleny úseky a lokality, jichž by se měla dotýkat plánovaná dopravní výstavba po celém území státu, u silnic se tak až do října budeme setkávat s pracovníky, kteří bedlivě střeží provoz a pomocí mobilní aplikace zaznamenávají průběžná data vytížení vozovek.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pravidelný projekt pro statistiku hustoty provozu

Počítání průjezdu na více než 6450 úsecích českých silnic bude trvat čtyři měsíce a účastní se jej na 4000 zaměstnanců a brigádníků. Cyklus obnovování projektu, jehož cílem je získat přehledná a důležitá data pro plánování výstavby a obnovy silnic se opakuje vždy jednou za pět let a podává nezbytné informace o celkovém využívání silniční infrastruktury v České republice. Projekt realizuje Ředitelství silnic a dálnic a orientuje se především na posouzení hustoty provozu na silnicích I. a II. třídy – na rozdíl od dálnic I. a II. třídy, kde je vybráno celkem pouze 130 úseků pro monitoring. V minulých letech poukázal výzkum především na potřebu rozsáhlé obnovy silnic kvůli narůstajícímu využívání automobilové dopravy (mezi posledními dvěma cykly průměrná hustota provozu stoupla přibližně o 11 %).

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zkrácení periody sčítání

Vlivem koronavirové epidemie bylo nutné řešení projektu v roce 2020 zkrátit a ponechat pouze měření pro letní a podzimní měsíce, jelikož vlivem omezení dopravy by byly výsledky statistik jarního měření značně nevypovídající. Monitoring pro jarní měsíce, jež letos nebyl zahájen, byl přesunut na začátek příštího roku, kdy se předpokládá obnovení běžného stavu a návrat provozu do statisticky vyhodnotitelné úrovně. Tento posun může ovšem znamenat prodlevy v navazujících projektech budování a sanace dopravní infrastruktury, jelikož na vyhodnocení monitoringu navazuje výběr úseků silnic, na nichž by měly být realizovány rekonstrukce a opravy z rozpočtu měst a obcí a výše investic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu