Madlo u dveří vašeho auta má tajnou funkci. Až ji sami vyzkoušíte, budete zírat

Automechanik potvrdil předpokládaný fakt, řidiči neumí používat jednoduchou pomůcku. Madlo je přitom velmi užitečné.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Jednoduchý prvek v autě, žádná elektronika, nic sofistikovaného. Madlo, které by jeden na první pohled přehlédl, přesto jde o velice praktickou a užitečnou část výbavy. Má řadu funkcí, které pomáhají řidiči i spolujezdcům. Ne každý automobil je však střešním madlem vybaven. A to je chyba. Madla umístěná nahoře u dveří mají různé využití a v mnoha ohledech mohou řidičům i pasažérům usnadnit život. Zejména těm starším.

Absolutně jednoduchá výbava, která je velmi praktická

Je paradoxní, když se ptáme našich zákazníků, že netuší,“ říká expert na servis japonských a evropských automobilů pan Pavlíček. „Jen tři z deseti řidičů mají povědomí o tom, k čemu madlo slouží,“ pokračuje odborník. Madla jsou určená k tomu, aby se řidič nebo pasažéři mohli přidržet, pokud auto najede na nerovnosti, prudce zatočí nebo ostře brzdí. Tímto způsobem slouží jako prevence před možným zraněním.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Je důležité si uvědomit, že i při použití madla je nutné se bezpečnostním pásem poutat. Pokud by někdo namítal, že řidiči musí držet volant, je to tak. Nicméně například v terénu, při velkém bočním náklonu, je právě madlo velmi vhodnou pomůckou i pro řidiče. Některá madla mají také háčky, na které lze zavěsit oblečení, obvykle u zadních dveří. Madlo nad dveřmi řidiče má však odlišnou funkci než ta u zadních dveří. Slouží především pro pohodlnější nastupování a vystupování osobám s mírnou imobilitou nebo zdravotními omezeními.

Protřelí řidiči před jízdou stříkají na SPZ sprej WD-40. Vyhýbají se tak pokutě

U některých vozů může rukojeť také usnadnit mechanické nastavení výšky sedadla, jako je tomu u starší generace modelu Dacia Duster. „Upřímně, čím je člověk starší a hůře se pohybuje,“ podotýká expert Pavlíček, „tak se madla chytá a pomáhá si jak do sedačky, tak ven z ní. Je to i má osobní zkušenost, od určitého věku.“ Je třeba doplnit, že některé automobily nemají střešní madlo, a to zejména ty vybavené panoramatickou střechou.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Terénní automobily mají madla na předním sloupku, záměrně

Z technického hlediska u nich není možné madlo mezi dveře a rám střechy umístit. Také vyšší vozidla, zejména terénní vozy, mohou mít madla na čelním sloupku. V případě terénních automobilů slouží madlo nejen k usnadnění nastupování, ale také jako opora pro řidiče při zastavení a otevření dveří, kdy se vyklání ven a pozoruje terén při rekognoskaci terénu. Madla jsou obvykle vyrobená z nylonu nebo jiných odolných materiálů a jejich životnost odpovídá životnosti vozidla. 

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Používáte vy ruční madlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články