Helma položená na silnici je mezinárodní komunikační signál motorkářů. Nově ho musí znát i řidiči aut

Znamení, které může znamenat život nebo smrt. Helmu na silnici nesmí nikdo považovat za recesi a musí signál respektovat.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Na jaře, je-li pěkné počasí, se začnou objevovat na silnicích víc a víc motorkáři. Řidiči aut s tím musí počítat a musí to respektovat. A pokud dojde k nějaké kolizi, tak je žádoucí, aby motorkáři pomohli. Na rozdíl od řidiče auta není motorkář chráněn plechem, ale jen kůží. Jezdci na motorkách komunikují určitými signály. To, že motorkář zvedne ruku z řídítek, je pozdrav, anebo poděkování.

Motorkář není nepřítel aut a naopak, respekt je na místě

Děkovat může motorkář také tím, že drží řídítka – je to bezpečnější – a zvedne nohu. To obvykle automobilisté vědí. Ale co znamená helma na silnici? Když řidič z motocyklu spadne a jeho stroj leží na silnici, vzniká specifická situace, která vyžaduje od člověka, který dorazí na místo, několik opatření. Kromě zjištění zdravotního stavu řidiče a odstraňování případných škod na motocyklu je nutné řešit také dopravní situaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě je důležité dodržovat určitá znamení, aby ostatní řidiči na silnici věděli, co se děje, a mohli bezpečně reagovat. Znamení, která se používají v této situaci, jsou určena pro ostatní účastníky silničního provozu. Pokud řidič vidí ležící motocykl na silnici a nikde není motorkář, je důležité co nejdříve informovat policii nebo jinou záchrannou službu. A motorkáře najít, popřípadě poskytnout první pomoc.

Helma na silnici je výstraha před nedalekou nehodou

Pokud řidič stojí u svého motocyklu, měl by použít signální vestu nebo nějaký jiný signální prvek, aby upozornil ostatní řidiče na nebezpečí. Pokud je řidič schopen, může také uklidit svůj motocykl ze silnice, aby se minimalizovala překážka pro ostatní řidiče. Je také důležité připomenout, že v případě nehody je nutné dodržovat všechna pravidla silničního provozu. Pokud řidič leží na silnici a není schopen se pohnout, ostatní řidiči by měli zpomalit a rychlost průjezdu přizpůsobit situaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je třeba zajistit bezpečný průjezd vozů, je nutné řidiče varovat zábranou, kužely nebo jinými značkami. A to je právě ono, jen málokdo s sebou vozí kužel, ale motorkářská helma by měla být vždy na místě. Neznamená to sundávat postiženému helmu, hrozí poškození páteře. Řidič auta má po ruce výstražný trojúhelník. Ale jiný motorkář, který je na místě, může použít svou helmu jako signál. Zejména pokud se nehoda stala „za zatáčkou,“ do které není vidět. Řidiči aut by měli toto znamení respektovat. Zastavit a ukrást helmu, to je čistokrevný hyenismus.

Znáte znamení helmy na silnici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články