Nadýchat lze i bez kapky alkoholu. Způsobí to ústní voda, jídlo i spolujezdec

                   

Alkohol za volantem se snaží policie aktivně vymýtit. A to častými kontrolami, které zahrnují i takzvané dýchání. Někdy se i nevinnému řidiči může zobrazit pozitivní hodnota. Čím je to způsobeno?

Pokud jste zodpovědným řidičem, je celkem jasné že si alkohol před svou jízdou nedáte. V případě policejní kontroly se nebojíte a bez problémů souhlasíte s dýchnutím. Najednou jste v šoku, jelikož přístroj může ukázat pozitivní hodnotu. Co ji mohlo způsobit a jak se v takovém případě zachovat?

Problémem jsou samotná používaná zařízení

Nutno říci, že policie může používat různé druhy analyzátorů. Nejenom ty klasické s náustkem, ale i varianty bez náustku. Důvodem jejich použití je hlavně rychlost testu i snížení nákladů, stejně jako snížení tvorby odpadu jelikož náustky jsou jednorázové. Do takového přístroje stačí z určité vzdálenosti dýchnout a během okamžiku ukáže výsledek. Jde o zařízení používaná spíše k namátkovým kontrolám.

Princip fungování je celkem sofistikovaný, ale je třeba přihlédnout k tomu, že zařízení nenasává jenom vzduch který jde z vašich úst, ale částečně vzduch která je ve vašem okolí. A to může výsledek ovlivnit a přístroj ukáže, že jste nadýchali.

Co může pozitivní výsledek způsobit?

Tento typ přístrojů může ovlivnit celá řada věcí. Příkladem je třeba notně opilá posádka vozu ve vašem voze. Výpary které se v něm nachází se mohou dostat do přístroje a ten hlásí pozitivní hodnotu alkoholu. Vliv však může mít i použití parfému chvíli přede kontrolou, kdy se jeho intenzivní výpary stále ještě drží ve voze.


Mohlo by vás zajímat: Pronájem vozu je stále populárnější. Jaké výhody přináší?

Samozřejmě nezapomínejme třeba také na použití ústní vody, která může také ovlivnit test na alkohol v dechu. Vliv však má také jídlo. Hlavně to ve kterém se nachází ovoce, nebo také to, které je vyrobeno z kynutého těsta. I tady se může objevovat trocha alkoholu. Také nelze zapomenout ani na tolik známé kapky proti kašli, nebo různé sirupy.

Jak se v případě nadýchání zachovat?

Vaše následné chování bude mít v rukou i policie, která vás vyzve k opakování zkoušky. To je krok, který byste měli udělat i vy. Samozřejmě můžete policistům uvést možné důvody toho, proč jste nadýchali – říci, co jste bezprostředně před testem na alkohol dělali. Druhý test by měl proběhnout po určitém čase a již by se nemělo používat zařízení určené spíše k orientačním testům, ale mělo by se jednat o klasický přístroj s náustkem, kde je riziko vnějšího ovlivnění nulové. Pokud jste si jisti tím že jste skutečně nic nepili, druhý test by měl ukázat nulu.

O výmluvy se nepokoušejte

Mnoho řidičů si myslí, že dokážou policistu i přístroj ošálit tvrzením, že případné nadýchání je skutečně dáno tím, že jedli kynutá těsta, kompoty, kloktali ústní vody, použili ostřikovač skel nebo že musí užívat kapky na kašel. Ano, všechny tyto věci sice mohou dechovou zkoušku ovlivnit, ale nutno říci, že musejí být prováděny v podstatě chvíli před ní. V některých případech stačí i desítky vteřin k tomu, aby alkohol z dechu po požití určité látky vymizel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění