Majitelé dieselových aut čekají na podzim problémy. Nebudou mít co tankovat, nafta nebude

Kdo má povoz s oslíkem nebo párem volů, bude v zimě jezdit. Taky majitelé benzínových aut možná vyjedou, diesely ale zůstanou stát s prázdnou nádrží.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přináší další komplikace a potíže s dopadem na běžnou populaci. Řidiče čekají další problémy, které se tentokrát netýkají cen pohonných hmot, ale dostupnosti paliva. Reálně hrozí, že v zimě bude v Evropě nedostatek nafty a že to způsobí vážnou krizi. Severozápad evropského kontinentu, respektive státy ležící v této oblasti, čeká podle všeho krutá zima, co do dostupnosti pohonných hmot. Zejména nafty.

Nafta nebude. Jezdit se bude na benzín, plyn nebo na koni

V případě dieselu jde o palivo, které je zásadní nejenom pro osobní mobilitu, ale o podstatnou surovinu v mnoha oblastech hospodářští. Podle zprávy Wood McKenzie citované agenturou Bloomberg je třeba očekávat, že v listopadu klesne úroveň zásob nafty na stav z roku 2011. Řidiči se prý mají připravit na palivovou krizi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nafta je klíčovou surovinou pro pohon osobních aut, ale hlavně nákladních automobilů, lodí, průmyslových zařízení. Zásoby v nezávislých skladech v ropném obchodním centru Amsterdam-Rotterdam-Antverpy jsou na nejnižší úrovni. Naposledy byl takový stav evidován k roku 2008. To je znepokojující informace, situace se ještě komplikuje s příchodem nového roku, kdy začne platit zákaz přepravy ruské ropy po moři.

Běžná poptávka a malé zásoby? Velký problém!

Zákaz námořního transportu komplikuje dodávky paliva, kterého je v Evropě obecně nedostatek a je nutné ho dovážet. Doteď bylo dodavatelem Rusko a přeprava po moři samozřejmostí. Letní horka a vysoké teploty snížily hladinu vody v řece Rýn, důležité dopravní tepně. Množství paliva, které lze přepravit tudy, je omezené, to komplikuje přísun nafty zejména do vnitrozemí kontinentu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Očekává se, že poptávka po naftě bude koncem roku standardní, což je vlastně zcela v pořádku. Ovšem zásoby budou nedostatečné a to v pořádku nebude. Lze předpokládat, podle Jamese Burleigha, hlavního analytika evropských energetických trhů ve Wood McKenzie, že situace bude eskalovat napětím na mezinárodní úrovni.

Co myslíte, bude od podzimu co tankovat?

Zdroj: Bloomberg
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články