V zimě zamrzají čelní skla, stěrače i zámky. Odborník podrobně popsal domácí triky, jak problémům předejít

Jak se vyvarovat vzniku námrazy na čelním skle auta? Stačí se připravit pomocí toho, co člověk najde doma nebo v garáži.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní rána přinášejí, na rozdíl od jiných ročních období, zajímavý úkaz. Řidiče, kteří pobíhají kolem automobilu a zbavují jej sněhu a námrazy. Ten, kdo se neumí na sníh a led připravit, musí počítat s časem navíc. Zbavit auto sněhu a ledu není jen tak a obvykle jde o záležitost na víc než jen pár vteřin.

Vyjet bez očištěného skla je nebezpečné, hrozí nehoda

Jezdit s omezeným výhledem a neočištěným autem je u nás legislativně zakázané. Stačí se však věnovat autu pár chvil po zaparkování a startování a odjezd druhý den ráno mohou být mnohem jednodušší. Jedním z triků je zakrýt čelní sklo kartonem. Podle některých samozvaných expertů jde o dostatečný trik, který zabrání usazení námrazy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Fígl v některých případech odbourá následnou nutnost práce se škrabkou. Kus lepenky upevněný na čelním skle může zabránit vytvoření námrazy,“ říká specialista na servis ojetých automobilů pan Pavlíček, „ovšem může také dojít k tomu, že karton nasaje vlhkost a přimrzne ke sklu.“ Pak si namísto ulehčení práce naopak přitížíte. „Navíc je třeba počítat s tímže karton musí řidič v autě před jízdou uskladnit,“ dodává pan Pavlíček. Tak jako tak ale musí být před jízdou čelní sklo celé očištěné, jinak se řidič vystavuje riziku pokuty. A samozřejmě dopravní nehody.

Karton, ale také silnější guma či plachta ochrání sklo

Dalším dobrý fíglem je podkládání stěračů. „Ten, kdo vezme kousek textilie, například staré tričko, a podloží stěrače, zabrání tomu, aby přimrzly ke sklu,“ říká specialista. „Není nic horšího než stěrače utrhnout násilím, pak může dojít k jejich poškození a motorista musí zbytečně platit opravu.“ Ochrana zpětných zrcátek může zajistit to, že když řidič přijde k autu, nebude je muset škrábat či odmrazovat. Byť zrcátka lze zbavit námrazy většinou rychle.

iZdroj fotografie: iStock

U aut, která mají funkci rozmrazování zrcátek, to trvá pár desítek vteřin. Jistotou je podle odborníků nasadit po zaparkování na vnější zpětná zrcátka igelitový pytlík a zajistit jej gumičkou proti samovolnému odpadnutí. Před jízdou bude zrcátko bez sněhu a námrazy. Moderní auta jsou bez problému v rovině zamrzání dveřního zámku.

Proti zimě je třeba se bránit, klidně domácími prostředky

Starší auta bez dálkového ovládání ovšem mohou přinést v zimě řidiči problémy. Nelze je odemknout. „Lze aplikovat komplikovanou chemii a drahé látky do zámku,“ vysvětluje specialista Pavlíček, „ovšem ostřílení řidiči říkají, že stačí do zámku stříknout trochu WD-40 a je po problému.“ WD-40 má stejný rozmrazovací efekt a doma má tento „zázračný“ sprej skoro každý, a to po celý rok, nejde o sezónní záležitost. 

iZdroj fotografie: abcMedia

Po tomto úkonu je třeba otřít dveře, zejména pokud by sprej vytekl ze zámku ven. Předejde se tím potřísnění oblečení a také zanášení potřísněného místa špínou. „Při práci s WD-40 musí motorista dbát na čistotu,“ varuje expert Pavlíček. „Tekutina při zasychání může zachytávat prach, špínu či biologické kousky v prostředí. A to pak může dlouhodobě iniciovat vznik koroze a poškození karoserie.“

Co vy, jak se bráníte proti námraze vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články