Pan Mirek z Mělníka chtěl natankovat co nejvíce levného benzínu, použil k tomu igelitové pytle. Následky pro něj byly strašné

Náhlý pokles ceny paliva nutí lidi tankovat co nejvíce. Zásoby v plastových nádobách jsou však vysoce nebezpečné.

i Zdroj fotografie: S vědomím All Out Of Bubblegum
                   

Ceny paliva jsou vysoké, a když na pár chvil klesnou, řidiči se začnou chovat jako smyslů zbavení a obléhají čerpací stanice. Tankují plné nádrže, to je v pořádku. Jezdí k pumpám s přívěsy, na kterých mají dvousetlitrové kanystry. Bizarní, ale dejme tomu. Hlupák natankuje s vidinou vytvoření levných zásob do obalu, který je nebezpečný. Pan Mirek z Mělníka by mohl vyprávět.  Zjistil, že ne všechno, co přijde na svět v USA, stojí za to. 

Benzín v plastové nádobě? Hrozí exploze!

Vše začalo tím, že na východním pobřeží USA došlo před časem k hackerskému útoku na tamní část sítě distribuující paliva. Tamní obyvatelé podlehli panice a v obavě, že dojde benzín, začaly brát čerpací stanice útokem a tankovat do všeho, co bylo po ruce. Včetně obalů, které jsou pro uchovávaní benzínu zcela nevhodné. Nebo dokonce zakázané! Tankovat palivo je možné pouze do schválených typů nádob.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Nejde ani tak o tvar, jako o použitý materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. Známe kanystry, které jsou plechové nebo plastové. Plast je speciální, se sníženou vodivostí. U jiných druhů plastu hrozí vznik statické elektřiny a následně výbuch. To není žádný hoax, ale fakt. Čerpat benzín třeba do PET lahví je zakázané. Obsluha čerpací stanice takového řidiče upozorní, když si však personál nevšimne, řidič s benzínem v PETce ohrožuje sebe i své okolí. Jenže PET lahev není to nejhorší, do čeho jsou řidiči schopni benzín natankovat.

Plastové tašky a pytle se vždy protrhnou

V hysterii z nedostatku paliva v USA čerpali benzín řidiči i do plastových tašek a pytlů. Ten, kdo někdy zkusil přenést pár litrů vody v igelitce od rybníka ke stanu, k zalití ohně, by to nikdy neudělal. Pokus s nákupní taškou prokázal, že trhliny jsou všude a transport kapaliny v igelitce skončí vždy vylitím. Problémů je tady hned několik. První je obtížná manipulace. Prázdný pytel položený v kufru auta natankujete, ale už jen nikdy bezpečně nevyndáte. Má-li objem 60 litrů (to je běžná velikost pro malé odpadkové koše), řidič ho neunese, aniž by ho neprotrhl. 

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Velký pytel kolem 100 litrů objemu člověk už nezvedne. Při manipulaci jej protrhne a obsah vyteče do auta. Být to voda, zamrzí to, ale u benzínu hrozí kontaminace, poškození, požár a exploze. To, že mimo speciální kanystry jsou plasty pro benzín nebezpečné, už bylo řečeno. Benzín některé plasty rozpouští, takže se může stát, že pytel se rozpadne a benzín vyteče do auta. V neposlední řadě hrozí protržení pytle. Což se stalo osudným panu Mirkovi.

Personál čerpací stanice tankování do plastu nedovolí

Pod vlivem euforie, že je benzín o pár korun levnější, pan Mirek vzal několik plastových pytlů a vyrazil na čerpací stanici. Obsluha si bohužel nevšimla, do čeho tankuje, a tak pan Mirek naplnil v kufru auta čtyři velké plastové pytle benzínem. Samozřejmě natankoval i do nádrže. To, že platí na pokladně množství, které by se vešlo do náklaďáku, a ne do Škody Octavia Combi, personál pumpy neřešil. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se stalo dál? Po cestě se jeden pytel protrhl o škrabku na led, kterou měl pan Mirek pohozenou v kufru od zimy. Trhlina nebyla moc velká, ale stačila na to, aby větší část pytle vytekla ven a znečistila vnitřek vozu. Řidič si ničeho nevšiml, ne podle zápachu, toho bylo v autě už tak dost. To, že došlo k úniku paliva do kabiny, zjistil chudák až doma. A to nebylo všechno.

Benzín je vysoce třaskavý. Pozor na statickou elektřinu!

Při pokusu vyndat ven z kufru plný pytel pan Mirek při manipulaci nechtěně obal poškodil a vypustil do auta, a také na auto a ven na zem, většinu druhého pytle. Přidal opět benzín do kabiny vozu, a navíc kontaminoval půdu u sebe na pozemku. Ani třetí pytel nevyndal zoufalý muž bez toho, aniž by část benzínu nevylil do auta, na sebe a na zem. Zkusil pytel rozvázat a přelít do kýble. Nemohlo se to podařit, pytel měnil svůj tvar, nešel řádně uchopit a přelít. 

i

Poslední pytel tak v čirém zoufalství zkusil pan Mirek přečerpat pomocí hadičky. V plánu bylo udělat malý otvor do pytle, prostrčit hadičku a klasickým trikem dostat palivo do kanystru. Udělat skutečně malý vstupní otvor se nemohlo podařit, plast, ze kterého byl pytel vyroben, se protrhl mnohem více a benzín skončil opět v autě. Pan Mirek se svěřil, že z celkového množství dvou set litrů benzínu ztratil asi tři čtvrtiny. Prodělal přes šest tisíc korun.

A co hůř, poškodil auto tak, že je otázkou, zda půjde vůbec zcela vyčistit, aktuálně páchne benzínem a nejde s ním jezdit. Právě tak jsme se v redakci o celém případu dozvěděli, pan Mirek se nás dotazoval, jak vyčistit auto, které páchne benzínem. V neposlední řadě jen s velkým štěstím automobil neshořel díky nežádoucímu vzplanutí. Benzín je vysoce třaskavý, takže neštěstí v zastavěné oblasti rodinných domů mohlo být obrovské.

Co myslíte, je tankovat do tašky či pytle rozumné?

Zdroj: All Out Of Bubblegum
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ukrajinský Černý orel: Charkovský tank se výrazně podobá nedotaženému ruskému Objektu 640
Události247.cz
Události247.cz
Zelenskyj začíná diktovat EU: Tentokrát má nemalý požadavek
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak by to vypadalo, kdybychom se dožívali v průměru 150 let? Možná blízká realita má několik „ale“
adbz.cz
adbz.cz
Travnatý dům je inspirován oblíbenou dětskou pohádkou. Prodává se za 52 milionů korun – majitel nejvíce vyzdvihuje „obytnou střechu“