Když už jsme si tak nějak zvykli, že se Čína snaží konkurovat současným automobilkám, objevuje se další země, která si chce uříznout pomyslnou část automobilového trhu. Jedná se o Turecko. Zde vznikla automobilka TOGG, která je národní značkou, jejíž cílem bude pochopitelně nabídnout auta nejenom ve své domovině, ale i v řadě jiných oblastí. Dá se očekávat, že Evropa nebude výjimkou, zvláště když je do ní země i řazena.

První auta budou na silnicích v roce 2020

TOGG neboli Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu má poměrně velké a rozhodně také smělé plány. Aktuálně jsou venku dva koncepty vozů, u kterých se očekává, že by se mohly dostat na silnice ve svých sériových verzích už v roce 2022. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou značku automobilů jde o poměrně krátké časové období. Nechme se překvapit, zda datum vyjde. Je však pravděpodobné že ano, jelikož tlak prezidenta Erdogana bude v tomto směru jistě velký.

Zatím se hlavně mlží

Pokud se na oba koncepty podíváme blíže, tak je patrné, že jedním vozem má být dnes tolik populární SUV a druhým klasický sedan. Padlo několik technických informací o výkonu 200 a 400 koňských sil, stejně jako o zrychlení z nuly na stovku za 7,6 nebo za 4,8 sekundy. Jaké auto bude mít který výkon, či zda budou jednotlivé výkonnostní verze k dispozici u obou, upřesněno nebylo.
Půjde samozřejmě o elektromobily a informace o jejich celkovém dojezdu se točí kolem čísla 500 kilometrů. Druhým zajímavým číslem je 30 minut, což je doba potřebná k dobití akumulátoru na 80 procent jeho kapacity. Opět ponechme otevřenou otázku toho, zda to bude skutečná realita.

V plánu jsou další vozy

Značka TOGG však nechce vše vsadit na jednu kartu – tedy lépe řečeno na karty dvě, v podobě těchto vozidel. Podle jejích informací chce do roku 2030 nabídnout minimálně pětici sériově vyráběných modelů. Zde už nejsou bližší informace i tom, o jaké má jít, absolutně žádné.