Je největší na světě a k pohonu potřebuje čtyři diesely. Je gigantický Hummer vidět i z vesmíru?

S neomezenou zásobou peněz lze dělat cokoli, třeba stavět auta třikrát větší než jsou ve skutečnosti. I kdyby neuměla jezdit a byla odsouzena k věčnému parkování.

i Zdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum
i Zdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum
i Zdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum
i Zdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum
i Zdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum
i Zdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Hummer měl své světlé chvilky a dobu, kdy nebyl právě na výsluní. V armádním pojetí vypálil rybník Italům, když zavřel kontrakt na dodávky pro vojenské účely. Jako civilní auto nebyl moc oblíbený. Dokud si jeden nepořídil Arnold Schwarzenegger a nezajistil tak Hummeru dokonalou propagaci. Pak nastala doma hybridní a jezdit po Hollywoodu bylo společensky žádoucí v Toyotě Prius a Hummer zase začal být vnímán jako nepatřičný žrout paliva. Teď se zdá, že se Hummer zase ocitá na výsluní, a dokonce ustanovuje úžasný rekord.

Když nevíte, za co utrácet peníze, můžete zvětšovat auta

Větší, než velký je Hummer, který vzešel z iniciativy Duhového šejka, jak si nechává říkat Šejk Hamad bin Hamdan Al Nahyan. Možná to jméno znáte, jde o člověka topícího se v penězích takovým stylem, že utrácí za skutečné nesmysly. Hummer není jeho první nabubřelinou, už takhle přivedl na svět Jeep větší než dům. Mimochodem proč „duhový“? Protože vlastní sedm Mercedesů třídy S v sedmi různých barvách. 

iZdroj fotografie: S vědomím Sharjah Off Road History Museum

Ve Spojených arabských emirátech je evidentně možné všechno, včetně stavby zcela zbytečného automobilu. Hummer měří na výšku téměř 6 metrů, 6 metrů je i široký a na délku stroj měří neuvěřitelných 14 metrů. Jeho konstruktér jej pojmenoval či označil jako X3, to protože je třikrát větší než standardní Hummer 1. Jakou vůz disponuje výbavou? Podle aktuálních zdrojů zatím čeká, až jeho kabinu naplní přepych a luxus. Už teď ale najdeme uvnitř mimo velkorysých obývacích prostor také toaletu a koupelnu. 

Jeden nestačí, tohle auto potřebuje čtyři motory

O pohon se stará ne jeden motor, ale hned kvartet naftových agregátů, každý pro jedno kolo. Detailní technické specifikace nejsou k dispozici. Na čemž až tak nezáleží, protože tímhle autem se mimo širou poušť nedá moc jezdit. Vůz zabere na šířku dva pruhy silnice, a pokud mu něco dělá problémy, je to manévrování v zatáčkách. Navíc na přesun potřebuje policejní kordon a uzavřené komunikace. Není divu, že aktuálně nejezdí.

Humer X3 stojí na půdorysu o ploše 84 metrů čtverečných. To je na naše poměry takový slušný byt 3 plus 1. Je tak velký, že se nabízí otázka, jestli při své robustnosti je či není vidět z vesmíru. Věříme, že se třeba objeví nějak fotka, která toto potvrdí. Vidět je možné automobil ne z výšky, ale na vlastní oči ano. V současnosti gigantický Hummer nejezdí a je vystaven v Off-Road History Museum Al Madam. 

Co myslíte, kompenzuje si majitel velikostí auta něco jiného?

Zdroj: Sharjah Off Road History Museum

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě