Nepatří vaše auto mezi ty, která se kradou nejvíce? Výpis najdete zde

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Počet ukradených aut s každým rokem pravidelně klesá, ale i tak je číslo zatím poměrně vysoké. Konkrétně je šance, že právě vám ukradnou vozidla 1:829. Jeden vůz z 829 se rozloučí se svým majitelem nedobrovolně. Trendem posledních let jsou stále sofistikovanější krádeže vozů na objednávku, tedy přesně vytipované vozidlo, které má předem definovaného kupce. Z pochopitelných důvodů se většinou tito zloději zaměřují na segment luxusnějších vozidel, než na ty, kterých každý den potkáte na silnici stovky.

Ze statistiky rovněž vyplývá, že na začátku milénia, konkrétně v roce 2003 bylo v České republice odcizeno celkem 24 174 vozidel. O tom, že počet ukradených vozů klesá opravdu rapidně, hovoří údaj z roku 2016, kdy bylo odcizeno 6 474 vozidel. Téměř čtyřikrát méně.

Z údajů vyplývá také to, že nejvíce kradeným modelem v České republice je Škoda Octavia a to z pochopitelných důvodů. Je jich u nás zkrátka nejvíce a ukradené vozy se tak dají nejlépe „schovat“, případně použít na náhradní díly. Pokud se ale na statistiku podíváte optikou pravděpodobnosti ve vztahu k počtu registrovaných modelů aut v rámci České republiky, tak Škoda Octavia se na prvním místě neumístí a nedostane se ani do první desítky – Octavia totiž končí na 12. místě.

Jak již bylo zmíněno, luxusní vozy se kradou především na objednávku předem a zloději mají takové modely přesně definované a vytipované a jedná se o profesionály, takže pokud je vaše vozidlo ukradeno na objednávku, pravděpodobně jej už nenajdete. Nejhůře jsou na tom majitelé SUV pod značkou Range Rover, majitelé čtyřdveřového kupé ze Stuttgartu – Porsche Panamery a v hledáčku zlodějů končí často také BMW řady 7. Šance, že vám ukradnou Octavii je 1:464, u prvních dvou zmíněných modelů je ta šance přibližně třikrát vyšší – 1:161.

Pokud chcete vozidlo vybírat i podle těchto kritérií, je potřeba se na údaje podívat z druhé strany. Nejméně kradeným modelem, podle statistiky vycházející z počtu registrovaných modelů a ukradených vozů dle Policie ČR, je Toyota Yaris, kde je riziko krádeže zhruba 8x menší než v případě Octavie. Překvapením asi nebude nízké riziko krádeže u vozu Trabant 601, i když podle údajů Policie ČR byly za rok 2016 ukradeny v České republice dva tyto vozy.

Ať už se rozhodnete se zloději bojovat jakkoli, přejeme vám pevné nervy. Své vozidlo můžete chránit mnoha způsoby, bohužel ale často platí, že zloději jsou vždy o krok napřed.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články