Nafta a benzín už jen 3 roky. Pak začnou tradiční čerpací stanice mizet jedna po druhé

Podle predikcí dojde v Norsku do tří let ke zrušení čerpacích stanic pro automobily na běžný pohon a k jejich nahrazení nabíjecími stanicemi pro elektromobily.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Norští řidiči by se už teď měli pomalu začít připravovat na to, že do 3 let s automobilem na benzín či dieselový pohon jen tak lehce nenatankují. Statistiky z posledních let ukazují, že Norsko je na špici žebříčku příznivců elektromobility. Země se tomuto trendu snaží jít naproti, takže tankovací stanice na běžné pohonné hmoty budou za chvíli minulostí. Norsko se snaží jít cestou pozitivní motivace a přirozeného vývoje a výsledky meziročních průzkumů ukazují, že tato strategie funguje.

Elektromobilita v Norsku

Norsko je první zemí, v níž v počtech nově zakoupených automobilů dominují ty na elektrický pohon. V celkovém objemu vozů zakoupených v roce 2021 je 75–80 % z nich na elektřinu. Podmínky pro nákup jsou tam ale výhodnější než u nás. Velkou roli hraje fakt, že majitelé elektromobilů mají různé daňové výhody, ať už při pořízení, tak v dalších letech provozu, a navíc dobíjení na stanicích pro elektromobily je zdarma a řidič zaplatí pouze za parkovací čas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Interiér elektromobilu Tesla Model 3, který je v norském žebříčku na špici

Pořízení elektromobilu je tedy v Norsku reálné i pro běžného obyvatele. Z celkového počtu automobilů, kterých je v Norsku v provozu 2 890 591, je již 451 831 na elektrický pohon. I když se nám může 16 % zdát málo, je to mnohem víc než v ostatních evropských zemích. Elon Musk si může mnout ruce, protože první místo v žebříčku oblíbenosti patří elektromobilům značky Tesla, konkrétně Modelu 3. Na druhém místě je Volkswagen se svým plně elektrickým SUV ID.4.

Zruší Norsko tradiční čerpací stanice?

Vzhledem k meziročnímu nárůstu počtu elektromobilů v Norsku se předpokládá, že do tří let bude většina obyvatel jezdit právě v elektromobilech. Norsko tomu jde naproti právě ještě zrušením daně z nákupu elektromobilu a zvýšením té pro nákup automobilu na běžný pohon. Pro Nory tak bude nákup elektromobilu výhodnější a automobily na standardní pohon se i v autobazarech přestanou nabízet, protože nebude vůbec jednoduché je prodat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přirozeným vývojem po čase dojde v Norsku k rušení tradičních čerpacích stanic a jejich nahrazení dobíjecími stanicemi pro elektromobily

Tradiční dodavatelé pohonných hmot se této skutečnosti budou muset přizpůsobit a místo benzínu a nafty začít na svých pumpách montovat nabíjecí stanice. Tím, jak poroste počet elektromobilů, provoz standardních čerpacích stanic nebude pro provozovatele tak výhodný a frekvence jejich výskytu se přirozeně sníží, a to i bez jakýchkoli vládních nařízení či vyhlášek. Norsko se rozhodlo jít cestou pozitivní motivace a čísla ukazují, že to funguje.

Jak se norský přístup k elektromobilitě líbí vám?

Zajímavá diskuze týkající se elektromobility

Zdroj: ElectricFuture

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články