Škoda poprosila řidiče, aby vymysleli název nového modelu: Navrhněte svůj nápad v naší diskuzi a posuďte ostatní

Jak nejlépe vybrat trefný název pro nový model? Je to jednouché, stačit úkol přehodit na veřejnost a něco drobného slíbit.

i Zdroj fotografie: Škoda, koláž Ondřej Komárek
                   

Felicia, Octavia, Favorit. To vše jsou názvy modelů značky Škoda. V moderním náhledu a optikou světa po roce 1989 jde zejména o reminiscence na původní jména. Nicméně dnes je všechno jinak, Škoda je „globální“ a expanduje, nebo se o to aspoň snaží, jak Baťa před sto lety. A se světovou expanzí nutně musí souviset i „světovost“ v názvech a vlastně firemní identitě celkově. Ať si říká kdo chce, co chce, z loga automobilky zmizel okřídlený šíp jen proto, aby to Indové a jiné asijské národy zvládli přijmout.

Logo je nyní pouze textové, a navíc háček nad písmenem „S“ je zakomponován do těla písmene. Počítá se prostě s tím, že Asiati budou říkat „skoda“ a ne „škoda“. Vlastně jako to bylo s tím zmíněným Baťou. Dodnes mne fascinuje, že v oblastech, kde neznali do té doby obuv, se slovo „baťa“, respektive právě že pouze „bata“, stalo synonymem pro „bota“. Ale zpět do Mladé Boleslavi. Dnes lze v názvech modelových řad mladoboleslavské automobilky vysledovat určitý systém. U „medvěda“ to ještě nešlo.

iZdroj fotografie: Škoda Auto

Prvním autem, které začínalo na písmo K a končilo na Q, byl Kodiaq. Mimochodem nebýt onoho Q na konci, nešlo by o žádnou revoluční novinku. Kodiak totiž jako velkotonážní vozidlo vyráběl Chevrolet, respektive GM, už od osmdesátých let minulého století. Kodiaq se objevil v roce 2016. Když se pak na veřejnost dostala další auta, Karoq, Kamiq, Enyaq a podobně, dala se v názvech najít určitá logika. Dá se říct, že vozy kategorie SUV končí v názvu na písmeno Q. Viz zmíněné stroje o pár řádek nazpět. Model, který začíná na písmeno E, má pohon na elektřinu.

10 nejhorších aut podle Jeremyho Clarksona. Neřeší výkon ani původ, zkritizuje vše. Je mezi nimi i Škoda?

iZdroj fotografie: Škoda

Enyaq je v tomto systému tedy elektrickým SUV. Stejně jako Epiq, o kterém se mluví. Výjimky ale jsou. Nicméně ne vždy se musí jednat o názvy nových modelových řad. Tak třeba Sharyaq a Prediaq si sice nechala Škoda Auto před pár lety zaregistrovat. Ale bylo to v rámci propagačních aktivit spojených s hokejovými zápasy zámořské NHL v Praze. Těch názvů je registrovaných víc, a zda a na co automobilce budou, se ukáže. Nicméně koncept K–Q je v zásadě jasný.

První a poslední písmeno je jasné, cokoli uvnitř je jen vata

Pokud tedy Škoda vyzve veřejnost, aby vymyslela název nového modelu, který začíná na K a končí na Q, dá se usuzovat, že se jedná o SUV se spalovacím motorem. A ano, výzva skutečně proběhla. Ale pokud jste ji nezaregistrovali, nevadí, netýkala se totiž českého trhu. Škoda Auto spustila před pár měsíci novou kampaň „Name Your Skoda“, a to na indickém trhu. Tam představila svůj nový model kompaktního SUV. Tento nový vůz, menší než Kamiq, bude uveden v Indii v první polovině roku 2025.

iZdroj fotografie: Škoda

Automobilka vyzvala indické řidiče, aby navrhli název pro tento nový model. Podmínky jsou jasné – název musí začínat na písmeno K a končit na písmeno Q. Délka? Na tom nezáleželo, samozřejmě ne něco ve stylu Koothrappaliq. No nic, mám rád prostě Teorii velkého třesku. Ve hře byl název jedno- či dvojslabičný, tím se měla držet tradice pojmenování SUV značky Škoda. Tento nový model, vyvinutý a vyrobený v Indii, jistě „posílí pozici Škoda Auto na indickém trhu a podpoří její strategii internacionalizace“. Znáte to, takové ty silácké marketingové řeči.

Chcete-li vybrat pro novou Škodu jméno, máte smůlu

Na indickém trhu už fungují modely Slavia a Kushaq, teď tedy přibude další. Otázkou je, proč u nás nelze hlasovat a navrhovat jména pro automobilku Škoda. Na otázku si odpovím sám. Český národ je národem vtipálků, je jasné, že by okamžitě komunikační kanály zahltily návrhy typu Kuřáq, Klídeq, Krabicáq a já nevím, co ještě. Mimochodem, zkusme třeba v komentářích pod článkem spustit nezávaznou anketu a vymyslet co nejvíce „vtipných“ jmen pro automobil značky Škoda? Držme se prosím v nevulgárních mantinelech, já za sebe hned dám třeba název Kyblíq.

Jak ale mysleli zákazníci na indickém trhu? Kampaň, respektive anketa je uzavřena, na oficiálním webu jsou videa s odkazy na jednotlivé návrhy. Nový model Škoda v Indii tedy může být podle místních kreativních fakírů Kwiq, Kliq, Kaiq? Nerad bych se pletl. Mezi videi je i Kosmiq, a to jsem myslel, že je název, který automobilka už ve svém portfoliu má. Každopádně pokus požádat veřejnost o inspiraci je jistě efektivní.

Co znamenají nejčastěji používané zkratky a označení aut, která doplňují jejich název

Když se na nic nepřijde, nic se nestane. Pokud ano, lidé ve firmě si nemusí lámat hlavu s novým názvem, stačí hledat v návrzích. A veřejnost se tím baví. Značka jen a pouze profituje. Jen si říkám, jak by to dopadlo, kdyby třeba na českém trhu požádal o to samé Renault. Češi se smyslem pro humor by jistě legendární kosočtverec nedokázali jen tak ignorovat a názvy by byly více než šťavnaté. Závěrem mohu říct, že je jisté, že novým modelem pojmenovaným na základě českého řidiče (zatím) jezdit nebudeme.

Navrhněte svůj nápad v naší diskuzi a posuďte ostatní.

Zdroj: Škoda
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články