Zavedl se nový způsob zobrazování cen PHM na čerpacích stanicích. Kde všude a jak se v něm zorientovat?

Tankovat benzín či naftu o čtyři koruny dráž než u pumpy, která je jen nedaleko, je zbytečné. Řidiči teď budou vědět, kde je levněji.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Novinek pro řidiče, kteří cestují evropskými státy, je letos skutečně hodně. Ne všichni o nich ví, ne všichni se v nich orientují. Pokud jde o změny v pravidlech dopravního provozu, hrozí při neznalosti pokuty. Italské novinky letos zahrnují nové zobrazování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Zde naštěstí žádné postihy, pokud o věci řidiči neví, nehrozí.

Pro řidiče to může být šok, uvidí, o kolik navíc platí za benzín

Od 1. srpna je na čerpacích stanicích otevřena nová kapitola v zobrazování cen pohonných hmot. Tato změna má v Itálii za cíl zvýšit transparentnost a férovost pro řidiče při tankování. I když se jedná o pozitivní krok, zavádění nového systému bude pravděpodobně doprovázeno počátečním zmatkem. Italská vláda uvádí dlouho očekávanou změnu s jasným záměrem. Předpokládáme, že postupně na takový systém přejdou všechny členské země EU, včetně České republiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nově budou na čerpacích stanicích zobrazovány ceny pohonných hmot v novém světle – na displejích se objeví navíc průměrná cena benzínu a nafty v daném regionu. Tato změna je zamýšlena jako prospěch motoristům. Kompetentní italský ministr zdůraznil, že nové cenové tabulky budou zřetelným nástrojem pro kontrolu cen a zamezení jejich manipulací.

Auto na vodku? To není vtip. Palivová krize donutila inženýry vymyslet něco lepšího, než jsou baterie a vodík

Tyto průměrné ceny budou také zveřejněny na webových stránkách ministerstva a brzy bude k dispozici i mobilní aplikace, která umožní snadný přístup k průměrným cenám i cenám jednotlivých prodejců. Situace s cenami pohonných hmot je totiž vážná, ceny stále stoupají. Zavedení nových pravidel má za cíl zastavit nespravedlivé zvyšování cen. Nové displeje budou zobrazovat průměrné ceny za celý region.

Zákazníci mohou snadno zjistit, zda netankují zbytečně draze

To umožní motoristům rychleji identifikovat případné předražené stanice a hledat alternativy s férovějšími cenami. Změny budou reflektovány na panelech, které budou mít minimální výšku 12 cm, aby byla zajištěna jejich viditelnost. Pořadí zobrazování cen bude následující: nejprve nafta, poté benzín, LPG a CNG. I přes to, že nová opatření mají dobré úmysly, naráží na kritiku některých subjektů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedno z hlavních sdružení čerpacích stanic tvrdí, že nová opatření nejsou dostatečně propracovaná a mohou způsobit zmatky a konflikty. Výzva k většímu zpřehlednění a jednoduchosti tedy stále zůstává na pořadu dne. Mimochodem, u nás by se jistě také takový systém osvědčil. Nejlepší by bylo ukazovat na čerpacích stanicích v Praze a na D1, kolik stojí palivo třeba na jihočeských stanicích. Rozdíl by řidiče jistě šokoval, mnohdy jde ne o desetihaléře, ale koruny.

Chtěli byste tuto věc i u nás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články