Pan Radim ze Strakonic obelstil čerpací stanici. Platil za litr nafty 34,90 Kč, vymyslel totiž fikaný recept

Řidič bez špetky rozumu začal míchat vlastní diesel. Dostal se na nízkou cenu za litr, motor jeho auta ale vypověděl službu.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Benzín a nafta jsou drahé. To je na jednu strana mantra dneška, ospravedlňující zdražení snad všeho, co je na trhu. Na stranu druhou je to nezpochybnitelný fakt. Pan Radim z jihočeských Strakonic přišel na způsob, jak zlevnit cenu paliva. Tankoval plnou nádrž a litr dieselu ho vyšel na méně než pětatřicet korun. A to stál litr na lokální čerpací stanici Tank Ono na silnici mezi Strakonicemi a Novou Hospodou v době vzniku tohoto článku 43,90 Kč.

Míchat palivo podle vlastního receptu se nevyplácí

Teď cena paliva mírně klesá, což je dobrá zpráva pro všechny, včetně Radima. Ještě lepší a nižší cena se hodí vždycky. Pan Radim si myslel, že umí snížit cenu benzínu asi o 10 Kč na litr. Jakým způsobem? Přišel na postup, který lze označit za neotřelý, rozhodně ne ale bezpečný. Určitě ne pro motor a auto jako takové. Objem nádrže auta pana Radima má objem 60 litrů. Když by natankoval tak, jako každý řidič, stálo by ho to při 43,90 Kč/l celkem 2 634 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fígl je v tom, že pan Radim vyjel nádrž téměř do prázdna, aby věděl, kolik paliva má načerpat. A nalil z připraveného kanystru do nádrže 15 litrů vody. Pak dotankoval naftu. Předtím však podle svého receptu nadávkoval do nádrže aditiva. Na 1 l dieselu asi 1 ml aditiva. To vyjde na zhruba na 16 Kč. Pan Radim koupil aditivum velkoobchodně, 200litrové balení za celkovou cenu 53 804 Kč. Pro úplnost, metr krychlový vody vyjde dnes asi na 100 Kč, voda použitá pro palivový mix stojí zanedbatelných 1,50 Kč na nádrž.

Směs nafty, aditiva a vody zničí motor

Matematika celého postupu je tedy: 45 litrů nafty za 43,90 Kč, to je 1975,50 Kč. Voda za 1,5 Kč na nádrž, aditiva za 16 Kč na nádrž. Celková bilance je 1 992,50 Kč na nádrž, to je celková úspora 641,50 Kč na jednu nádrž. Přepočtenu na litr to vychází na 33,30 Kč tohoto zvláštního dieselu. Ne vždy se panu Radimovi podařilo vyjet nádrž zcela, zaokrouhleně tankuje v průměru za 34,90 Kč. A teď druhá strana mince, než někdo začne jásat a tankovat u pumpy s kanystrem vody v ruce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže by si někdo myslel, tak jako pan Radim, že je toto v pořádku a že aditiva dokážou vykompenzovat degradaci benzínu vodou, mýlil by se. Těch nádrží nebylo mnoho, daly by se napočítat na prstech jedné ruky. Nekvalitní nafta je však tím menším problémem. O pan Radimovi se redakce dozvěděla z jeho dotazu, kde popsal, svůj „revoluční“ systém tankování a ptal se, jak co nejlépe udělat generálku na zničeném motoru. Nafta, a samozřejmě i benzín, mají své parametry, a jiné než certifikované palivo nelze do aut tankovat. Ředit diesel čímkoli je hloupé, krátkozraké a nebezpečné. Dělat to se hrubě nevyplácí.

Co říkáte na ředění paliva vodou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajinu se dostanou hned 4 tanky ze Západu, ruské je překonají pouze v jednom směru. Zapojit se musela i Amerika, i když nechtěla
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy