Otáčení na silnici má svá pravidla, o kterých mnozí řidiči vůbec netuší,

Správné otáčení na silnici zní jednoduše, přesto může mnoha řidičům stále zkomplikovat život, i když je neprovádí oni sami.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se otáčíte na dostatečně široké silnici, dejte znamení na změnu směru jízdy směrem vlevo. Pak najeďte co nejblíže levé straně jízdního pruhu, dejte přednost vozidlům jedoucím v protisměru, a následně se můžete pohodlně otočit. Pokud ale mezi pruhy vidíte plnou čáru, není v tomto úseku takový manévr povolen. Otáčení na úzké vozovce by pro mnoho řidičů znamenalo couvání, což je sice možné, ovšem dosti nebezpečné.

Rozdělení otáčení na dvě operace

V takových situacích se dá otočení rozdělit na dva úkony, z nichž prvním je zastavení na pravé krajnici silnice. Takovým postupem nebudete v první řadě nikomu projíždějícímu překážet, a zadruhé získáte prostor pro otočení v prostoru vozovky. Je ovšem nutné dát přednost všem vozidlům jedoucím v obou pruzích, tedy ve vašem i v protisměru. Využití krajnice je vlastně forma rozšíření úzké vozovky pro první případ s dostatečným prostorem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vždycky je ovšem lepší využít k otočení další plochu, například objet blok domů, projet benzínovou pumpu, nebo využít kruhový objezd, případně se zkrátka otočit mimo hlavní silnici a pak se na ni vrátit. Samozřejmostí je dávat pozor i na další potenciálně ohrožené účastníky silničního provozu, jako jsou chodci, cyklisté a další, které nesmíte jakkoli ohrozit. Pamatujte také, že otáčení je zakázáno na nepřehledných a jinak rizikových místech komunikací.

Nelze se otáčet na všech místech

Sem patří například zatáčky, tunely, horizonty, přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty, železniční přejezdy, a místa s dopravní značkou zákazu otáčení. V prostoru křižovatky je sice manévr otočení povolen, ale pouze v těch případech, kdy se jedná o křižovatku bez semaforů či bez řídícího policisty. Pokud na takovém místě provádíte otáčecí manévr, jsou vozidla z vedlejší komunikace povinna dát vám prostor.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tedy jinými slovy, nevjet vám do cesty, když otáčení dokončujete a chcete se zařadit do opačného jízdního pruhu. Máte totiž přednost v celé křižovatce, nikoli jen u vjezdu do ní. Pokud během vaší cesty nastane potřeba otočení vozu, buďte velmi opatrní na své okolí a ohleduplní k ostatním. Ostatně vzájemný respekt a souhra vozidel je klíčovým prvkem veškerých manévrů na vozovce jakéhokoli typu.

Umíte se bezpečně otáčet na silnici?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články