Jak kdekoliv zaparkovat v horku tak, aby v autě nebylo nesnesitelné vedro? Stačí chytře předvídat jeden klíčový faktor

V letním horku je důležité parkovat tak, aby se auto co nejméně zahřálo. Zaparkovat ve stínu je základ, je ale třeba stín předvídat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Horké letní počasí potěší jistě každého, kdo vyrazí k vodě, mimo letní dovolenou nebo prázdninové víkendy je horké počasí nepříjemné a únavné. A také nebezpečné, když člověk sedne do rozpáleného auta a musí se vydat na cestu. Zaparkovat ráno před nástupem do práce s vědomím, že odpoledne bude z auta na nekrytém parkovišti rozpálená pec, je frustrující. A nepříjemné pro jinak teplomilné jedince. Částečné řešení existuje.

V létě na přístrojové desce uvaříte vajíčka

Jednou z nejdůležitějších možností, jak ovlivnit teplotu v automobilu, je umění správně zaparkovat. V kabině auta ponechaného na slunci může být po čase až 70 stuňů Celsia. Auta odstavené ve stínu může mít v kabině až o polovinu nižší teplotu. Je-li rozdíl nastupovat do auta s vnitřní teplotou 30 stupňů a 70 stupňů a podmínkou je stín, pak stačí zaparkovat mimo dosah slunce a je vyřešeno. Což není tak jednoduché.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Parkování ve stínu je dobrý nápad, a v rámci možností jde zaparkovat ve stínu, přijedete-li někam na hodinu. Nedává to ale smysl, jedete-li autem do práce na osm hodin a více. Během dne se slunce pohybuje po obloze, místo dopadu slunečních paprsků se mění a stín se přesune jinam. Řidič, který s tímto nepočítá, je pak přivítán nežádoucím teplem, rozpáleným volantem a sedačkami, na které je utrpení se posadit. Chytré parkování v létě je založeno na umění plánovat a předvídat.

Parkovat ve stínu je základ. Kde to bude?

Řidič by se měl zamyslet nad tím, jak se bude slunce během dne posouvat a kam budou sluneční paprsky v následujících hodinách dopadat. Cesta do neznáma je v tomto ohledu obtížnější, jednodušší je, jedete-li někam, kde to znáte. Můžete například časem odpozorovat, kam během dne padá stín velkého stromu, jak parkoviště během dne přilehlá budova. Spoléhat se ale na zaparkované nákladní auto může být krátkozraké, to může odjet a stín z něj je pryč. Klíčové slovo pro další techniky ke snížení zahřívání automobilu, je tedy plánování. Příklad?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete-li například ovlivnit výběr přiděleného parkovacího místa, máte z poloviny vyhráno. Alternativou k přirozenému stínu je zakoupení sluneční clony. Správné umístění auta je důležité na parkovišti, na které nic nevrhá stín. Automobil by měl být postaven ke slunci zadním sklem. To je menší než čelní sklo, proto je kabina méně zahřívána. Pomohou i štíty na přísavkách, nalepené po dobu parkování na všechna okna. Sice tradiční obrázky určené zejména pro děti působí směšně, směje se ale řidič, který má díky této výbavě méně prohřáté auto.

Řešíte v létě parkování ve stínu?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články