Pohyblivý volant umožňující řízení ze strany řidiče i spolujezdce. Nový patent Volva

Pokud jste si mysleli, že ve světě automobilového průmyslu už bylo vynalezeno téměř vše a že vás u nových vozů nemůže už nic příliš překvapit, možná jste se mýlili.

                   

Automobilová společnost Volvo si totiž před nedávnem nechala patentovat velmi nevšední inovaci, které umožňuje něco, s čím jsme se doposud mohli setkat pouze při sledování sci-fi filmů, pohyblivý volant, který se může nacházet kdekoli mezi sedadlem řidiče a spolujezdce.

Patent jako začátek revoluční změny

Je ale nutné říci, že patentování je v souvislosti s nejrůznějšími inovacemi a vynálezy vždy jen první krok, od kterého je k realizaci někdy velmi daleko a občas k jeho zavedení do praxe nikdy nedojde. Příkladem jsou desítky podobných nápadů mnoha světových automobilek, které sice byly v minulosti zapsány u patentového úřadu, ale světlo světa zatím nespatřily. Na to, zda tomu tak bude i v případě švédské automobilky, si budeme muset ještě chvilku počkat.

iZdroj fotografie: Pixabay
ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pravdou je, že Volvo unikátní koncepci v kabině, která umožňuje pomocí jakýchsi kolejnic přesouvat volant ze strany řidiče na stranu spolujezdce a zpět, realizovat údajně opravdu chce. Pokud by automobilka tento vynález skutečně realizovala, umožnilo by to tak řízení vozu z levé i z pravé strany, což by do určité míry velmi usnadnilo například problémy s řízením klasických aut v zemích, kde se jezdí vlevo.

iZdroj fotografie: Tiskové materiály Volvo

Vlevo, vpravo či uprostřed?

Pokud jde o další zařízení, která se řízením souvisí, modely s touto koncepcí by měly být vybaveny na obou stranách kabiny obrazovkou pro ovládání přístrojové desky. Brzda, plyn a spojka v podobě klasických pedálů by se měly nacházet pouze na straně řidiče, spolujezdec by měl mít na své podlaze senzory.

Možné by mělo být řízení vozu i z pozice uprostřed kabiny. Společnost Volvo zatím neuvedla, kdy by vozy s tímto jedinečným systémem chtěla začít skutečně vyrábět. Odborníci z automobilového průmyslu jsou ale toho názoru, že to ještě nějakou dobu potrvá, neboť podobné systémy vyžadují plně automatizované automobily.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě