Nové sazebníky pokut: Policie vám může zabavit auto a prodat ho v aukci. A to není jediná perlička

Pokuta v zahraničí je obvykle ještě horší, vychází v přepočtu obvykle na „majlant“. Někde ale může přijít řidič i o auto.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě
                   

S našimi sousedy je to poměrně rozporuplné. Na východě sousedíme se Slovenskem, které bylo dlouho součástí naší společné federace. Máme společnou historii, podobnou mentalitu i jazyky. Rozumíme si. A to je dobré, pokud člověk musí komunikovat při cestě do zahraničí s místními policisty. S Poláky je to tak půl napůl. A zbytek hranic, to je Německo a Rakousko. Bez němčiny se člověk neobejde, zejména v Rakousku „nás nemají rádi“.

Jednání s rakouskou policií je nepříjemné, Češi nemají šanci

Stačí vzpomenout, když došlo k uvolnění evropského prostoru a my jsme mohli začít cestovat. Hraniční kontroly skončily, ale Rakušáci se přesunuli o kilometr od hranic a z hraničních kontrol se staly kontroly „namátkové“. Nicméně namátkově byli kontrolování pouze Češi. Situace je dnes lepší, ale přístup tamních policistů i úřadů je stále nekompromisní. Vlastně se stále zpřísňuje. Pokuty za dopravní přestupky jsou v Rakousku známé svou výší.

iZdroj fotografie: Berichte aus der LPD Oberösterreich

Od března letošního roku se situace ještě zhoršila. Kromě finančního trestu hrozí řidičům nově i zabavení a prodej jejich vozidla v dražbě, a to zejména v případě závažných přestupků. Rakouská pravidla trestají zejména překročení povolené rychlosti. Pokuty za rychlost jsou v závislosti na míře překročení různé a mohou sahat od desítek do tisíců eur. Od března 2024 může být vozidlo zabaveno a prodáno v dražbě, pokud řidič překročí povolenou rychlost o více než 80 km/h ve městě nebo 90 km/h mimo něj.

Nemáte zelenou plaketu a jedete autem na dovolenou? V zahraničí nic neusmlouváte, pokuta je za stovky eur

Pokuty za jízdu bez platné dálniční známky jsou dalším problémem pro řidiče v Rakousku. Nedodržení této povinnosti může znamenat pokutu od 120 až po 3 000 eur a správní sankce. Alkohol za volantem? V Rakousku zapomeňte na smilování, je tvrdě trestán. Řidiči čelí vysokým pokutám a mohou přijít o řidičské oprávnění na několik měsíců. Ani v Rakousku nemají rádi telefonování za volantem. Další pokuty se týkají různých přestupků, jako je nedání přednosti, nedodržení bezpečnostních předpisů anebo právě používání mobilního telefonu za jízdy.

V Rakousku můžete příjít i o auto, za skutečně vážné přestupky

Tyto pokuty mohou být od desítek do stovek eur. Jak už bylo řečeno, od března letošního roku se situace pro řidiče ještě zpřísnila. Nově může dojít k zabavení a prodeji vozidla v dražbě, a to zejména v případě závažných přestupků. Typicky může jít třeba o ilegální automobilové závody. Pokud překročíte mimo obec povolenou rychlost o 7 km/h, zaplatíte sice pokutu, ale o auto nepřijdete. Samozřejmě je nepříjemné jednání s rakouskou policií, zejména pokud člověk neumí německy. A ani pak nelze čekat přílišnou empatii. Jak je tomu v Německu?

Ignorování nové dopravní značky je pro řidiče konečná. Hrozí zákaz řízení, pokuta, v horším případě dopravní nehoda

Ani tam není policie právě milosrdná, ale je to lepší než v Rakousku. Je třeba dodržovat předpisy, mít v autě povinnou výbavu, dodržovat povinná pravidla. Ale také vnímat rozdíly mezi naší a tamní legislativou. Tak třeba denní svícení? Motocykly musí mít vždy zapnutá potkávací světla. Ale ostatní vozidla musí mít zapnutá potkávací světla při snížené viditelnosti. Světla jsou povinná ve všech tunelech. Není povinné svícení jako u nás. Rychlostní limity jsou relativně známé, je to 50 km/h v obci a mimo obce 100 km/h.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Dálnice je rychlostně neomezená, pokud není upravena dopravním značením. Jakože je, a velmi často, tak pozor na to. A jaké jsou pokuty v Německu? Tak třeba alkohol za volantem je od 500 €, jízda na červenou: 90 až 360 €. Co se stane, když to někdo moc přišlápne? Za překročení rychlosti o 20 km/h se platí do 35 €, překročení rychlostí o více než 50 km/h už je za 240 € a více. Mobilní telefon za volantem vyjde na 100 €, jízda bez pásů na 30 € a nesprávné předjíždění je až 250 €. A opět platí, že pokuty si skutečně umí najít cestu ze zahraničí až do ČR.

Platili jste v Německu pokutu?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články