Policie ČR natočila speciální video: Názorně ukazuje, na co všechno si od zítra musí dát řidiči pozor. Hrozí astronomické pokuty

Začátek jara s sebou přináší i začátek motorkářské sezony se všemi úskalími, které soužití automobilů a motocyklů přináší. Včetně jedné extrémně nebezpečné situace.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jaro je neoddiskutovatelně tady, a ačkoli to ještě někdy teplotně lehce připomene prosinec, slunce nabývá na síle a den ode dne nás uklidňuje, že už bude jenom lépe. Krom zahrádkářů, včelařů, běžců, cyklistů a dalších teplomilujících jedinců se suchých silnic a vyšších teplot nemohou pochopitelně dočkat ani motorkáři. Své o tom bohužel víme i my za volanty aut, neb na silnicích začne být opět o něco živěji. A kdyby jen živěji. A své o tom ví i naše policie, na jejíž filmový počin – a dobře míněné rady – se nyní pojďme podívat společně.

Tolerance jako hlavní předpoklad soužití motorkářů a řidičů automobilů

Kdo z vás je současně řidičem automobilu a motocyklu, zná problematiku důvěrně z obou stran a je pravděpodobně nejlépe schopen posoudit rizika, jež nová sezóna a první vyjížďky na motocyklu s sebou přináší. Ať už se jedná o určitou nevyježděnost po dlouhé zimní pauze a nutnost „sehrát se“ s motocyklem opět do funkčního celku. Nebo ladění drobných technických problémů, které dlouhé odstavení občas způsobí. Málokdo ostatně vytáhne „mašinu“ po zimě a hned první jízdou se pokusí napodobit Valentina Rossiho, notabene na silnicích u Berouna.

Ukrajinec srazil českého motorkáře a ujel. Nahrávka incidentu se dostala ven

i

A jestli v každém článku o souznění řidičů automobilů a majitelů jednostopých „stíhaček“ nabádáme obě strany především k maximální míře tolerance, se zahájením jarní sezóny a zvýšeným výskytem motocyklů na silnicích to platí minimálně dvojnásob. My řidiči si zkrátka opět budeme muset přivyknout, že se během několika málo vteřin může odněkud vyřítit jezdec na stroji, jehož zrychlení i maximální rychlost leží zcela mimo možnosti našeho automobilu. A který je přesto nepoměrně zranitelnější než my‚ obklopeni plechy, nosníky a airbagy.

Boční střety bývají extrémně nebezpečné

Jednou z nejčastějších nehod, žel často s tragickými konci, bývá nedání přednosti při vjíždění z vedlejší na hlavní silnici, kdy zkrátka přehlédneme motocyklistu „letícího“ ve stylu střely s plochou dráhou letou‚ nebo jej sice vidíme, ale absolutně neodhadneme jeho rychlost. A on zase vidí nás, ale domnívá se, že my také vidíme, a co hlavně, že počkáme. Pokud ale někdo na hlavní silnici vjede s tím, že „to stihne“, a na tachometru motocyklisty začínají v tu chvíli číslice kupříkladu dvojkou, může následovat opravdu nepěkný boční střet.

Který pro motocyklistu končí téměř vždy „přeletem“ přes řídítka. A na rychlosti pádu, jeho směru a místu, kam (a také jak) motorkář dopadne, záleží velmi to, jestli od nehody bude sprintem odjíždět žluté/bílé auto s rozblikanými majáky, nebo rozvážnou, klidnou jízdou černé auto bez majáků. A jakkoli z vás může být sejmuta část viny na konto rychlé jízdy motorkáře, žít s tím, že jsem někomu způsobil úmrtí, není asi nic, po čem by kdokoli z nás toužil.

Video pro motorkáře od Policie ČR (a něco rad k tomu)

Pro samotné motorkáře pak naše policie natočila krátké video o tom, že sezona opravdu začala. A krom videa policisté nabádají i k dalším krokům, aby první desítky a stovky kilometrů po zimní pauze byly pokud možno bez nehod. Vybíráme z článku přímo na webu policie:

Základy pro bezpečný start do nové sezony:

  • Před prvním výjezdem je nezbytné provést důkladnou kontrolu technického stavu vaší motorky. Zkontrolujte vše od pneumatik a brzd až po světla a olej.
  • Pokud si nejste jisti, svěřte péči o svou motorku do odborných rukou servisního technika.
  • Dále je důležité mít vhodné bezpečnostní vybavení, které nejenže zvyšuje vaši ochranu, ale i komfort během jízdy. Kvalitní přilba, motocyklové oblečení, chránič páteře, pevná obuv a rukavice jsou základem.
  • A nezapomeňte na reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti. Neméně důležitá je i psychická připravenost a předvídavost. Soustřeďte se na řízení, nepřeceňujte své schopnosti a předvídejte situace na silnici.

A rady pokračují: Buďte opatrní při projíždění zatáček a sledujte „slepé úhly“ zpětných zrcátek.

Nezapomeňte:

  1. pohled
  2. hlava
  3. ramena
  4. tělo
  5. motorka

A pamatujte, že nejlepší jízda je ta, která je bezpečná a ohleduplná. Dodržujte pravidla silničního provozu a buďte tolerantní k ostatním účastníkům silničního provozu. Přejeme všem motorkářům a motorkářkám šťastnou a bezpečnou jízdu!

VIDEO: Motorkář to položil v přímém přenosu na kameru, odbočení Mazdy spustilo řetězovou reakci

A my se k tomuto přání pochopitelně připojujeme. Čili: co nejméně karambolů (a pokud, tak jen se šťastným koncem), ohleduplnost, a především velkou dávku tolerance jak za volanty, tak za řídítky. Vaše redakce AutoŽivě.cz.

Jaké máte zkušenosti s motorkáři?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články