Povinná výbava auta se zásadně změní od 1. ledna 2024: Řidiči budou muset vyměnit výstražné trojúhelníky za něco zcela jiného

Výstražný trojúhelník Evropské unii nevyhovuje, řidiči budou muset koupit systém, který bude udávat jejich polohu. To někdo chce?

Povinná výbava v Polsku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Povinná výbava automobilu v ČR se obvykle mění s přelomem roku. Povinná výbava v roce 2023 zůstala stejná tak, jako tomu bylo v loňském roce. A v roce 2024 by tomu nemělo být jinak, podle dostupných informací zůstává povinná výbava beze změn. Řidičský průkaz, zelená karta jako potvrzení o vyřízení povinného ručení, takzvaný malý technický průkaz. To jsou povinné dokumenty, které u sebe musí mít řidič automobilu.

Povinná výbava, to není zelená karta. O trojúhelník přijdete

Nejde ale o povinnou výbavu. Povinná výbava auta, to je autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro řidiče a sada pro opravu pneumatiky nebo rezervní kolo. Popřípadě uzavřená pojistka s asistenční službou namísto posledně zmíněného. Je zapotřebí v tuto chvíli akcentovat povinnost výstražného trojúhelníku. Slouží k označení nehody nebo poruchy vozidla. Jenže trojúhelník se možná brzy stane minulostí.

iZdroj fotografie: Osram

Evropská unie připravuje revoluční změnu v oblasti bezpečnosti silničního provozu. V rámci této změny bude ikonický výstražný trojúhelník nahrazen pokročilou technologií – výstražnými světly. O co jde? Začátkem roku předložila Evropská komise návrh týkající se řidičských průkazů a bezpečnosti silničního provozu. Jedním z klíčových prvků tohoto návrhu je zrušení výstražných trojúhelníků a jejich nahrazení homologovanými výstražnými svítilnami. Od července 2021 mají řidiči možnost vyměnit své trojúhelníky za tato moderní svítidla.

Nová povinná výbava už je v platnosti, teď se rozšiřuje do nových aut. Řidiči ji nenávidí!

Ovšem ne u nás, inovace je aktuální ve Španělsku. Pokud vše půjde, jak si EU přeje, tak budou nová výstražná světla homologována. Cílem je rychle a efektivně signalizovat nehodu nebo poruchu vozidla. Změna má přispět k zvýšení bezpečnosti na silnicích a zlepšit ochranu řidičů. Klíčovým datem pro tuto změnu je 1. ledna 2026. Od tohoto dne má být výměna výstražných trojúhelníků za výstražná světla povinná.

Trojúhelník neuměl navigovat záchranáře, novinka to umí

Nová světla budou vybavena LED technologií a budou schopna signalizovat poruchy a nehody z více směrů. Tak nebo tak to zvyšuje viditelnost a bezpečnost na silnici. Jedním z dalších pozitivních aspektů těchto nových výstražných svítilen má být schopnost přenášet informace o poloze vozidla prostřednictvím mobilní sítě. Tato funkce má umožňovat rychlý přístup záchranným složkám k místu nehody nebo poruchy. Jak to bude u nás? Kdy upadnou klasické výstražné trojúhelníky v nemilost a uvolní místo svítilnám?

iZdroj fotografie: Osram

Zavedení této technologie v rámci Evropské unie bude pravděpodobně postupné. Je to změna, na kterou se řidiči budou muset připravit, ale snaha zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit rizika nehod a poruch snad stojí za to. Je důležité ještě jednou připomenout, že tyto změny zatím platí pouze ve Španělsku. Odteď bude zajímavé sledovat, zda a kdy se další země Evropské unie připojí k tomuto průlomovému kroku v budoucnosti.

Je lepší trojúhelník, nebo novinka?

Zdroj: Osram
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články