Nač vychytralí řidiči zapínají klimatizaci a zároveň stahují okénka při jízdě po polňačce nebo prašné okresce

Prach kolem dokola, jak jet autem a vychladit si kabinu? Existuje způsob, který hodně řidičů vůbec nezná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letní cestování sebe přináší jeden zajímavý fenomén, před kterým se řidič snaží intenzivně chránit. Řeší dilema, zda na prašné silnici či polní cestě vypnout klimatizaci. Anebo zavřít okna. Neví, jak se bránit pronikání prachu do auta. Prach a pyl přináší majitelům aut a řidičům stejné potíže jako vlhkost či sníh v zimě.

Prach a pyl se dostanou do vozu tak jako tak

Prach, který se nahromadí v interiéru vozu, je třeba vysávat a stírat téměř denně. Řidiči se pak snaží vymýšlet způsoby, jak snížit prašnost ve voze a zamezit prachu, aby pronikal do kabiny. Jedním z nabízených řešení je zcela vypnout klimatizační systém. Je to však správná cesta? Jedno je nutné si uvědomit hned na začátku, auto není hermeticky izolované a prachu odolné.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan

Prach se do kabiny dostává stále, i když jsou okna zavřená. I klimatizačním vedením, a to i v případě, že je toto vybaveno filtrem. Je-li venku opravdu hodně prachu, znamená to, že se ho dostane do kabiny tak jako tak víc než dost. Ani když řidič vypne klimatizaci, nezastaví to přísun prachu, jeho množství ve voze se bude dokonce zvyšovat. Má to svůj důvod.

Otvřená okna a zapnutá klimatizace? Ano!

I s vypnutou klimatizací bude v kabině více prachu a může za to fyzika. Celá věc spočívá v tom, že normálně je tlak ve voze stejný jako tlak venku. Jinými slovy, drobné prachové částice pronikají do mezer mezi těsněním a technickými otvory karoserie. A co se stane, když se pootevře okno? Příkladem může být kuřák s cigaretou, při jízdě s otevřeným oknem jde cigaretový kouř ven, důvodem je rozdíl v tlaku vzduchu uvnitř a vně automobilu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Funguje to i se zapnutou klimatizací, v kabině vozu vznikne přetlak, byť jen nepatrný, přesto ale dostatečný na to, aby ztížil prachovým částicím pronikání dovnitř. Prachu bude tedy v interiéru méně, než když budou zavřená okna a vypnutá klimatizace. Receptem tedy může být jízda se zapnutou klimatizací a pootevřenými okny.

Umíte vy zabránit pronikání prachu do auta?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusové již vystříleli většinu přesně naváděných raket, nové bez západních čipů nejsou s to vyrobit. Nakupují v Severní Koreji
Události247.cz
Události247.cz
Volby dopadly pro Fialu katastrofálně. Babiš situace určitě využije
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
4 z 5 lidí nejsou schopni najít na obrázku lva. Na první pohled pouze vizuální test si žádá i logické myšlení
adbz.cz
adbz.cz
Je mu 93 let a nikdy neopustil Černobyl. „Ostatní zemřeli na strach a úzkost. Na svém životě jsem nic měnit nemusel.“