Při nákupu ojetiny kontrolujte hlavně motor. Těchto věcí je třeba si všímat

                   

Nákup ojetiny je vždy rizikem, jelikož prodejci se snaží řadu možných problémů co nejvíce zamaskovat. Všímavý kupující je však odhalit dokáže. Při nákupu se nezapomeňte zaměřit hlavně na motor, konkrétně potom na těchto 5 věcí, které vám řeknou, zda je auto v pořádku, nebo nikoliv.

Podívejte se pod auto

Jako první je určitě na místě podívat se pod auto. Už to vám řekne, jak je na tom motor daného vozu. Primárně je třeba všímat si jakýchkoliv skvrn. Hlavně těch od kapajícího oleje. Pokud pod vozem jsou, je to signál, že něco není v pořádku. Problémem ale mohou být třeba i skvrny od unikající chladicí kapaliny.

Podívejte se pod kapotu

Zvedněte kapotu a podívejte se na motor. Pokud má kryt, sundejte ho. Tato oblast sice bude špinavější od běžných nečistot, ale rozhodně by zde neměly být třeba stříkance a další stopy od oleje. Pokud jsou, buďte na pozoru. Stejně tak buďte na pozoru, pokud majitel nechal motor důkladně omýt. Ptejte se proč.

Podívejte se na výfuk

I sem je vhodné se dívat. Jakmile se auto zahřeje, tak by z výfuku v podstatě neměl vycházet žádný výrazně viditelný dům. Pokud se však objevuje, například s černou, nebo s šedivou barvou, je vhodné být na pozoru a zkontrolovat, proč se tak děje. Nebo raději auto odmítněte, protože může naznačovat problémy.

Do výfuku se podívejte ještě jednou důkladně, a to když auto není nastartované. Výfukový systém by měl být na svém konci víceméně čistý. Pokud jsou uvnitř různé zbytky spálenin a nečistot, může to ukazovat na špatnou funkci, hlavně potom na špatný tlak ve výfukovém potrubí.

Nezapomeňte na zkušební jízdu

Bylo doposud vše v pořádku? Tak se vydejte na zkušební jízdu. Je třeba si všímat různých problémových zvuků, tahu motoru, výkonu, ale i jeho držení volnoběžných otáček. Pokud něco není v pořádku, raději auto odmítněte, jelikož to může naznačovat problémy.

Zdroj: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články