Jak prodat auto rychle a za dobrou cenu? Poradíme Vám

Prodej auta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prost auto dnes není nic složitého. Stačí zajet do kteréhokoliv autobazaru, kde ho od vás během hodiny vykoupí za hotové. Každému je snad jasné, že tohle řešení uvítá pouze samotný bazar, zatímco prodávající přijde klidně o desítky tisíc korun. Ale jak prodat rychle a za rozumnou cenu? Opravdu to jde, a my vám dáme několik tipů, jak na to.

Prodej auta rychle

Proveďte generální úklid

Někdo razí cestu “nechám to, jak to je, aby to nevypadalo, že něco skrývání”. To je sice hezké, ale dojem tím na kupujícího rozhodně neuděláte. Udělejte si čas a sjeďte s autem do myčky, nebo ho umyjte na dvorku. Odstraňte veškeré nečistoty, kola vystříkejte vysokotlakým čističem, a nakonec použijte i leštící prostředky. Nablýskané auto nemusí nutně budit dojem, že něco skrýváte, ale naopak ukáže, jak se o něj staráte.

Úklid auta

Pozornost věnujte také interiéru, z něhož odstaňte všechno, co tam nemá být (nálepky, suvenýry, potahy sedadel apod.). Následně bude potřeba provést úklid – nestačí jenom utřít palubovku – úklid musí být opravdu důkladný. Vyčistěte popelníky, vysajte nečistoty mezi sedačkami, v oblasti řadící páky i v dalších úzkých prostorách, nezapomeňte na kufr. Pokud jsou potahy sedaček i kobercová úprava zašedlé, nechte auto profesionálně vyčistit, řádově to vychází na několik stovek.

Doporučujeme: Co dělat, když nejde auto nastartovat?

Jak na tom interiér oproti původnímu stavu je, poznáte zvednutím koberců, které se dávají pod nohy. Po interiéru se nezapomeňte podívat pod kapotu, kde bývají často usazené nečistoty z běžného provozu. Nebojte se otřít zamaštěné nebo jinak špinavé části motoru, zejména hadice.

Doložte historii vozu a nic netajte

S koupí ojetin se neodmyslitelně pojí i jistá míra nedůvěry, a to zejména kvůli technickému stavu vozidla. Potencionální kupující bude chtít znát historii vozidla od a do z. I když nejste zrovna automechanici, měli byste být schopni zodpovědět alespoň základní otázky. V ideálním případě doložte technický stav auta servisní knížkou – pokud ji nemáte, hodí se alespoň protokoly z STK, doklady o opravách a další zápisy, které jakkoliv s technickým stavem souvisí. Snadno tak doložíte, že mělo auto měněné vstřikovací ventily, čištěnou sací soustavu apod.

Mohlo by vás zajímat: Jak nastartovat s vybitou baterií i bez kabelů?

Nafoťte auto ze všech stran

Nechcete-li prodat auto do bazaru, zkusíte to pravděpodobně přes internet. Auto pořádně nafoťte ze všech stran, fotek pořiďte klidně 20 nebo 30. Inzeráty, kde jsou dvě tři fotky, příliš důvěry nevzbuzují, a zřejmě se vám tolik zájemců neozve. Blejskněte ho z osmi úhlů, vyfoťte motor, kufr, interiér – tady se nejvíce zaměřte na oblast řidiče, nezapomeňte na vyfocení tachometru. Čím detailnější fotky budou, tím spíš se vám ozve seriózní zájemce dříve než později.

Za kolik auto prodat?

Pravděpodobně budete chtít za své auto dostat možné maximum. To je v pořádku, musíte ho al umět prezentovat. Pokud dodrží výše zmíněné kroky, zvýšili jste cenu auta cca o 15 – 20%, což je velmi slušné. Cenu nejlépe určíte na základě rychlého sondování – stačí si najít cca 10 nabídek bazarů (nebo soukromníků) stejného auta, zohlednit jejich stav a najeté kilometry, a určit cenu. Pokud se budete chtít auta zbavit opravdu rychle, nastavte cenu o 10% nižší hned na začátku.

Pokračujte na další stranu článku:
-PAGE-
Prodej auta - peníze

Kde auto (ne)prodávat

Dalším krokem bude samotný prodej auta. V dnešní době poslouží nejlépe internet, ačkoliv můžete rozhodit sítě také v rodině, mezi přáteli, kolegy v práci apod. Dejte si pozor, kam nabídku dáváte – vyhněte se pochybným a přeplácaným zdrojům jako je annonce, auto umístěte třeba na seznam auto nebo nějaké fórum o autech. Velmi dobře dnes slouží Facebook, kde přímo oslovíte tisíce až desetitisíce potencionálních kupců ve skupinách zaměřených na prodej auta i „všeho“.

Bez projížďky auto neprodávejte

Stěžejní je pro kupce jízda v autě, kterou by měl odřídit on sám (samozřejmě s vámi na sedadle spolujezdce). Nejenom, že tak získá kupec lepší pocit, ale zároveň předejdete zpětné reklamaci typu “ono tak od začátku nějak hvízdá“. Pokud patří první jízda vám, auto pořádně protáhněte, nebojte se těch pár minut sešlapávat plynový pedál až na podlahu, střihněte to prudce do zatáčky.

Prodej auta - projížďka

Zbytečně nespekulujte, zlevňujte s rozvahou

Předem nastavená cena nemusí být vždy konečná. Kupujícímu se nemusí líbit stav interiéru, příliš sjeté pneumatiky nebo jízdní vlastnosti. Většina závad se dá samozřejmě opravit, a pokud se nějaká projeví, pravděpodobně “plnou cenu” nedostanete. Nedostatek se nikdy nepokoušejte okecat – i nezkušený člověk pozná, že mu chcete něco zatajit. Volte fér přístup, určitě byste ho taky očekávali. Pokud půjdete s cenou dolů, předem si rozmyslete, jaká nejnižší částka je pro vás přípustná.

Doporučujeme: Spolehlivá ojetá SUV do 300 tisíc Kč, která vás nezradí

Zlevňujte s rozvahou a klidně i o 5 000Kč najednou (bavíme-li se o autě do 150K). Pokud byste cenu snižovali po pětistovce, nejspíš byste tím kupce odradili a dělali dojem, že si z něj střílíte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články