Řidič na videu se rozhodne podjet zprava kolonu a zařadit se na poslední chvíli mezi dva kamiony. Stihne to?

Předjíždění má svá pravidla, podjíždět auta zprava je zakázané a tvrdě pokutované. A navíc hodně nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Agresivní řidič
                   

Na víceproudé silnici či dálnici je to mnohdy hra nervů. Pravý pruh prázdný, možná se kdesi v dálce plouží kamion, ale v levém pruhu jsou auta za sebou a nikdo neuhne. Co dělat? Předjet zprava, takzvaně podjet souvislou kolonu lenochodů, se nabízí. Je to ale hrubý přestupek trestaný vysokým počtem bodů a značnou pokutou. To ale ne každému vadí.

Za podjíždění pokuta a zákaz řízení

Policie má prostředky, jak postihovat řidiče, kteří jedou v levém pruhu, omezují ostatní, odmítají se zařadit vpravo. V reálu to ale nedělá. Navíc takový postih je nesrovnatelně mírnější s tím, co čeká řidiče, když začne podjíždět. Za omezování v levém pruhu je 1 500 Kč a 2 body. Za podjíždění je to 5 000 až 10 000 Kč pokuta, 7 bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

iZdroj fotografie: Policie

Jiná situace je ve městě a na městských okruzích, tam když jedou auta vele sebe a vpravo jedou rychleji, nejde o podjíždění/předjíždění. Jedná se o souvislou jízdu. I ve městě se nešvar s ucpaným levým pruhem a prázdným pravým pruhem vyskytuje. Až 90 % řidičů trpí syndromem strachu z pravého pruhu, a hned po nájezdu na víceproudou silnic to „sekne“ z připojovacího pruhu co nejvíce vlevo.

Zprava mezi kamiony, to je risk

Řidič na videu se v jednu chvíli dostane do situace, o které mluvíme. Jede konstantní rychlostí, v levém pruhu jedou auta, pomaleji, neuhnout. Stále konstantní rychlostí pokračuje v pravém pruhu, míjí v prostředním pruhu kamion, zařazuje se před něj. Nikoho neomezí, reálně neohrozí, vlastně naplňuje zcela parametry plynulé jízdy. Ale páchá hrubý přestupek.

Video ukazuje více takových situací a je vlastně otázkou, jestli je celý systém nastavený správně. Pokud by policie tvrdě postihovala řidiče, kteří blokují levý pruh, problém s předjížděním zprava by odpadl. Toto se ale neděje, a pak vznikají zbytečně vyhrocené situace. Řidiči se podjíždějí, blokují, vybržďují, chovají agresivně. 

Jakou máte zkušenost s levoproudaři a středoproudaři?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francie pošle na Ukrajinu obrněná vozidla VAB 4×4. Ve výbavě mají účinný těžký kulomet M2 Browning
Události247.cz
Události247.cz
Češi nakupují dřevo a uhlí ve velkém. Důvodem je strach z růstu cen energií
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Mimozemské civilizace mohou kolonizovat galaxii bez mezihvězdných lodí. Je to jen otázka času
adbz.cz
adbz.cz
Po rodičích zdědila chatu v katastrofálním stavu – byla totiž 18 let opuštěná. Pustila se do oprav a vytvořila z ní sídlo snů