Automatické udělování pokut přes eObčanku už za měsíc? Řidiči se bojí

Elektronickými doklady to začíná a přes rozpoznávaní obličej to skoční automatickým udělováním pokut během jízdy

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V letošním roce začíná platit skutečnost, že člověk u sebe nemusí mít fyzicky doklady. Občanský průkaz, řidičský průkaz. Policie sice touto dobou ještě hlásí, že naopak papírové, tedy přesněji řečeno plastové kartičky vyžaduje, ale i to se má během měsíců změnit. Tématem je takzvaná eObčanka, která nahrazuje klasickou plastovou kartičku občanského průkazu. Je to vlastně mobilní aplikace, jež umožní občanům prokazovat svou totožnost pomocí mobilního telefonu a přinese mnoho výhod v kontaktu s úřady.

Namísto kartičky aplikace v mobilu. Staří lidé mají asi smůlu

Aplikace eDoklady bude od počátku akceptována ústředními orgány státní správy a dobrovolně i některými obcemi. Postupně se přidají i další instituce, jako policie, úřady práce nebo finanční úřady, a od příštího roku samosprávy nebo Česká pošta. Každý občan si bude moci stáhnout aplikaci eDoklady do svého mobilního zařízení a aktivovat si v ní občanský průkaz přes Portál občana. Registrace probíhá přes Identitu. Digitální průkaz údajně umožní občanům pohodlně a efektivně spravovat své údaje bez návštěvy úřadů a vyplňování formulářů.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Díky možnosti snadného kopírování údajů do různých forem, například při on-line nákupech nebo rezervacích letenek, usnadní aplikace každodenní život občanům. Do budoucna by v této aplikaci měly či mohly být zapsány veškeré osobní údaje o člověku. Včetně jeho zdravotní karty, toho, kam cestuje, a podobně. Takže v systému, do kterého může nahlédnout jakýkoli kompetentní úředník, bude všechno. I to, co bylo dosud zahaleno rouškou soukromí. Na vládním webu je v části s otázkami a odpověďmi dotaz, jestli lze využívat eObčanku v rámci EU.

Jak rychle se může jezdit bez obav z fotek z radarů? Ani za rychlost 150 km/h pokuta nepřijde

A odpověď je, že ano. Čili to znamená, že data uložená v aplikaci může vidět kdokoli, klidně na druhém konci kontinentu? Pokud ne v současnosti, tak v budoucnosti určitě. Podrobnosti se mi nepodařilo dohledat. Idealizované představy o problému ale nemám. Elektronická občanka je tedy jedna věc. Druhá věc jsou mýtné brány a kamerový systém. Už teď může policie sledovat, jestli má či nemá auto zaplacené dálniční poplatky.

Tímto způsobem může sledovat všechno. Existuje už i systém, jenž se může dívat do auta. Existuje systém, který umí „číst“ obličeje. Auta jako taková jsou vybavena GPS. Do budoucna mají informovat o překročení rychlosti a varovat řidiče. Od toho je jen krůček k tomu, aby informovala policii. Ta díky systému může teoreticky do budoucna uložit pokutu už během jízdy, řidič o tom ani nemusí vědět. Jen mu přijde informační smska. Teď už jsem sice za hranicí fikce, ale ne nerealizovatelné.

Film to ukázal už dávno, naše budoucnost bude v totalitě

Salámovou metodou se k tomu pomalu a jistě posunujeme. Stačí si vzpomenout na film Demolition Man. Na začátku devadesátých let působil jako komická předpověď budoucnosti, která nemůže nastat. A hle, dneska už řada věcí, včetně restrikcí a zákazů, existuje a funguje. Pokud před třiceti lety ve filmu předpověděli zákaz kouření, potravin, aut na spalovací motory – dneska už to tady je. Tak proč by se skutečností nemohlo stát i to, co film také ukázal? Právě ono zmiňované automatické adresné udělování pokut.

Jak vidíte budoucnost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články