Od příštího týdne budou řidiči nuceni platit nový poplatek. Kdo odmítne zaplatit, bude mít co do činění s policií

Kdo nezaplatí a ujede, bude mít okamžitě policii v zádech. Nový poplatek je pro řidiče strašákem.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Ceny pohonných hmot jsou věčným tématem – a věčným důvodem k občanské, respektive řidičské nespokojenosti. Asi nikdy nikdo z řidičů neřekl, že právě teď je cena benzínu či nafty nízká. Nicméně od vypuknutí války na Ukrajině se ceny pohonných hmot zmítají v tornádu extrémů. Aktuální zpráva je z polského prostředí, tam čeká řidiče nepříjemná změna v podobě nového vyššího poplatku za pohonné hmoty.

Řidiči jsou po návratu z dovolené v šoku z cen benzínu

Pokud se někdo právě vrátil z dovolené a doufal, že do konce srpna ušetří, bude se muset srovnat s opakem. Podle polských zdrojů bude nový poplatek povinný a musí být uhrazen okamžitě, jinak hrozí, že bude zavolána policie. Jak také jinak. Pokud nám něco uniká, budeme rádi za komentáře pod článkem, ale jak jinak než ihned by se za pohonné hmoty mělo platit? Podle polských skutečností byl letošní rok pro mnoho lidí dosud obtížný na úsporu peněz. Vysoká inflace a zvýšené ceny v obchodech zatížily polské domácí rozpočty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V důsledku toho se očekává navýšení nákladů na tankování u nafty i benzínu. Pro Poláky existuje malá útěcha v tom, že tempo růstu cen se zpomaluje. Průměrná cena za benzín je v současné době v Polsku 35,90 Kč a 34,80 Kč za naftu. A jak je tomu u nás? U nás ceny vyskočily. Nafta je dražší poté, co se vrátila zpět do hry spotřební daň. Benzín je drahý konstantě. V Praze se prodává za cenu přes 40 Kč, jinde v ČR stojí přes 39 Kč, respektive přes 38 Kč. Nafta je o něco málo levnější, stojí asi o 2 Kč méně než benzín.

50 Kč za litr benzínu i nafty? Zdražování nekončí, ceny pohonných hmot lámou v Česku rekordy a bude hůř

Nafta i benzín zdražily a situace nebude nijak lepší

Každopádně jakkoli Poláci pláčou nad zdražením, pořád jsou na tom o dost lépe než my. Jak vysvětlují analytici, ceny pohonných hmot v Polsku neurčují pouze ceny ropy, ale také mnoho dalších faktorů, na které země nemá vliv. Řidiči také stále platí cenu za rozhodnutí přijatá během pandemie o uzavření kohoutků v rafineriích a za diverzifikaci směrů dovozu paliv.

Může do cen paliva zasáhnout polská volební kampaň? Experti se podle všeho shodují, že politici nemají možnost zasáhnout. V Polsku ceny pohonných hmot na stanicích stále stoupají. A podle odborníků by měly stoupat i nadále.

Souhlasíte s cenami pohonných hmot?

Zdroj: Wyborcza
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články