Vyčůraní řidiči lijí aceton do nádrže. Zvyšují tak výkon, snižují spotřebu a šetří tisíce Kč, vy to ale nedělejte

Tohle je takový trochu balkánský styl cesty za lepším provozem auta. To nemá být nijaká jízlivá narážka na naše sousedy ve východní části Evropy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Z těch míst skutečně tento „recept“ pochází, ostatně jako řada dalších speciálních fíglů, které mají zlepšit jízdu, snížit spotřebu, či vylepšit auto. Třeba náhrada fritovacího oleje za drahou naftu. A funguje mix acetonu a benzínu? Ano, i ne. Rozhodně se o něj ale prosím doma nepokoušejte.

Kdo ředí, šetří? To nefunguje!

Cena paliva je dnes stále vysoko, výš než kdy předtím, a domácí vykukové zkouší ředit benzín čímkoli, co by přineslo nějakou finanční úsporu. A tím jsme hned u prvního sporného bodu. Aceton totiž stojí zhruba 70 Kč za plechovku s objemem 700 ml. To je 100 Kč za litr. Takže srovnáme-li s cenou benzínu, která je sice vysoká, ale ne tolik, tak se lít aceton do nádrže nevyplatí.

iZdroj fotografie: Getty Images

I mýtus o zlepšení chemických vlastností paliva je sporný. Aceton má sice oktanové číslo 108, ale aby se nějak v palivu projevil, bylo by zapotřebí nalít do šedesátilitrové nádrže k Naturalu 95 asi 5 litrů acetonu. Nesmysl. Navíc při spalování acetonu je výsledná energie asi 1,5x menší, takže i výkonový zisk je neadekvátní.

Nízká úspora, vysoké riziko

A konečně, aceton je nebezpečný, jak pro automobil, tak pro lidi. Pro jeho skladování a manipulaci platí určitá pravidla. Není sice tak třaskavý jako benzín, ale zde varujeme před neodborným zacházením s touto hořlavinou. Při nechtěném zapálení nebouchá, ale hoří velice rychle a bez odborného zásahu se těžko hasí. Navíc hrozí poleptání materiálů citlivých na tuto chemikálii a poškození auta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při spalování acetonu se uvolňuje velké množství CO2, který je extrémně nebezpečný při vdechování. Dopad na technický stav vozidla není statisticky popsán, nepočítá se s dlouhodobým používáním acetonu namísto benzínu, ale dá se usuzovat, že ani motoru by pravidelné spalování acetonu nesvědčilo.

Jaký názor máte na jejich „vychytávku“?

Zdroj: MyCarForum
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články