Rolls-Royce musí puknout vzteky, jeho čínská kopie chce dobýt náš trh, a za lidovou cenu. Vypadá úchvatně

Čínské auto, které je ve všem lepší než Rolls-Royce, a přitom stojí zlomek ceny britského SUV. I za pár korun je jen pro určitou skupinu lidí.

i Zdroj fotografie: Hongqi
i Zdroj fotografie: Hongqi
i Zdroj fotografie: Hongqi
i Zdroj fotografie: Hongqi
i Zdroj fotografie: Hongqi
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Čínský výrobce luxusních automobilů Hongqi se rozhodl rozšířit svou působnost do Evropy, prvním krokem bylo Norsko před pár lety. Na první pohled to může vypadat jako odvážný tah, ale ve Skandinávii má Hongqi důvody k optimismu. Tam vzhledem k oblibě elektrických aut a vládním dotacím startoval automobil na ceně v přepočtu na koruny hluboko pod dvěma miliony. Pokud budeme považovat „náš trh“ jako trh evropský, pak asi Hongqi uspěje.

Čínská auta Evropu obsazují, v ČR to naštěstí neplatí

V rámci ČR mu ale pšenka nepokvete. Proč střední Evropa, konkrétně Česká republika, může být pro tento elektromobil náročnější? Jedním z hlavních důvodů je stav trhu elektromobilů v České republice. Zatímco ve Skandinávii jsou elektromobily velmi populární a podporované vládou v rámci různých daňových a regulačních pobídek, v České republice není situace tak příznivá. Více řidičů preferuje spalovací motory a elektromobily nejsou tak běžné. A dlouho nebudou. Pokud vůbec.

iZdroj fotografie: Hongqi

Dalším důležitým faktorem může být cena. Hongqi E-HS9 není levným autem, prodává se u nás prostřednictvím soukromých dovozců i za cenu kolem tří milionů korun. A to už není „norský“ milion a půl. Toto může odrazovat potenciální zájemce, zejména v zemi, kde jsou platové hladiny nižší než v jiných evropských zemích. A zároveň se jedná o luxusní auto, které si nemůže dovolit každý. A lze si myslet, že ten, kdo si může dovolit auto za tři miliony, nekoupí si čínský elektromobil, ale třeba nabubřelý Mercedes.

Vypadá jako Rolls-Royce, pod kapotou má elektromotor

Jinými slovy, i když Hongqi E-HS9 nabízí luxus a zajímavý design, může se stát, že jeho cena bude pro většinu českých spotřebitelů překážkou. Dalším faktorem, který může ovlivnit (ne)úspěch Hongqi E-HS9 v České republice, je povědomí o značce. Zatímco tradiční značky jako Audi, BMW nebo Mercedes mají dlouhou historii a pověst v automobilovém průmyslu, Hongqi je novým hráčem na trhu. To může některé zájemce odrazovat od nákupu. Logicky.

Blonďatá YoutuBerka poškodila barvou Rolls-Royce za 9 milionů

Celkově lze říci, že úspěch Hongqi E-HS9 na českém trhu bude záviset na mnoha faktorech včetně cenové konkurenceschopnosti, povědomí o značce a vývoje trhu elektromobilů v České republice. Bude zajímavé sledovat, jak se tento luxusní elektromobil bude na našem trhu vyvíjet a zda najde své místo mezi konkurencí. Hongqi však již plánuje rozšíření svého portfolia v Evropě, včetně menších SUV a sedanů, což může ovlivnit jeho dlouhodobý úspěch.

Je drahý, ale pořád ne tolik jako aristokratický koráb z Anglie

Je také zřejmé, že lidé v České republice stále nemají dostatečnou důvěru v elektromobily, zejména pokud jde o dojezd a spolehlivost. To může být dalším důvodem, proč by se Hongqi E-HS9 mohl stát obtížně prodávaným automobilem na českém trhu. Za tři miliony Kč? Jakkoli se dá říct, že i když Hongqi E-HS9 nabízí luxus a zajímavou výbavu, jeho úspěch v České republice může být komplikovaný kvůli vysoké ceně, nedostatečné infrastruktuře pro elektromobily a nedostatečné důvěře veřejnosti v elektromobily a čínské věci.

iZdroj fotografie: Hongqi

Je tedy otázkou, zda si tento čínský elektromobil najde dostatek zájemců na českém trhu. Spíše se dá odhadovat, že ne. V rámci Evropy bude ale situace asi jiná. Pseudokorektní Evropa nemá problém kupovat čínské šunty, bojí se odmítnout čínské produkty. Navíc západní Evropa nemá ekonomický problém jako my na straně jedné, na straně druhé jsou tam státní dotace. To je ve výsledku mix, který zabije klasická evropská auta se spalovacími motory a protlačí na trh auta, která by tu jinak neměla co dělat.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Líbí se vám tohle čínské auto?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články