Parkujete se zataženou ruční brzdou? Koledujete si o velký malér, od zítra raději neriskujte

Teploty pod nulou mají špatný vliv na brzdový systém. Zatažená ruční brzda může zamrznout a auto se stane nepojízdným.

i Zdroj fotografie: Ballista / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jde skutečně o nepříjemný a frustrující zážitek. Člověk sedne do auta, nastartuje a chce odjet, ale nejde to. Ruční brzda je zamrzlá, zadní kola jsou zablokovaná. Čas běží, nervozita roste. Pokud má řidič dostatečně silný a výkonný motor, možná neudrží nervy na uzdě a pokusí se i tak s autem odjet. Výkon totiž v určitých případech nehybná kola „přemůže“ a auto se dá skutečně do pohybu. Což je samozřejmě špatně.

Jet s autem se zamrzlou ruční brzdou je riskantním řešením

Když nastane zima, tak s příchodem chladných měsíců skutečně nemálo řidičů čelí problému zamrzlé ruční brzdy. Jednoduchý mechanismus tvořený lanky a páčkami může podléhat námraze. To pak způsobuje nechtěné situace rázu, jaký byl popsán v úvodu článku. Jak však v takovém případě postupovat a jak zabránit zbytečným škodám? Existují spolehlivé způsoby, jak se vypořádat se zamrzlou ruční brzdou. Poklepání na kola jako základní krok? 

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

„Ano, nejprve poklepejte na kola auta, abyste zjistili, které odolává,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Tento jednoduchý trik může pomoct narušit ledovou vrstvu a uvolnit brzdu.“  Pokud si však nejste jisti a situace se nezlepší, je třeba přesunout auto na teplé a suché místo, jako je například garáž. To platí pro auta, která jsou zaparkovaná dočasně venku, třeba před garáží.

5 důvodů, proč autu pískají nebo drhnou brzdy

Krátkodobě to technika zvládne i „přes sílu“. Nicméně toto nelze doporučit, je to na každém řidiči, odborník varuje před tím jezdit s autem se zataženou ruční brzdou. Pokud se problém nevyřeší běžnými metodami, je nejlepší konzultovat situaci s odborníkem„Mechanik má kompetenci přijet, a pokud to lze, tak vyčistit potřebná místa nebo vyměnit lanka,“ vysvětluje expert Pavlíček. Takový výjezd je levnější než pak náklady na opravu poškození brzd.

Pokud je čas, pomůže nechat auto samovolně rozmrznout

„Při zjištění, že ruční brzda je zamrzlá, se pokuste změnit svůj plán a autem nejet,“ skutečně apeluje na všechny expert. „Opak může vést k poškození brzdového obložení a v extrémních případech i ložisek kol,“ podporuje argumenty pan Pavlíček. Když má řidič podezření, že auto má zamrzlou brzdu, není radno zkoušet to překonat výkonem, pokud to není životně nutné. Tlačení nebo tahání může způsobit další poškození.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

V těchto případech je skutečně nejlepší volat odborníky na pomoc. Trpělivost je klíčová. Zamrzlá ruční brzda není neřešitelný problém, ale vyžaduje opravdu trpělivost. Spěch může přinést více škody než užitku. Správným krokem v řešení této situace je rychlá diagnostika a návštěva mechanika. S přiměřeným úsilím a minimálními náklady lze zamrzlou ruční brzdu bezpečně zprovoznit. 

Zamrzla vám někdy brzda?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články