SPZ od sněhu? Policii to nezajímá, napaří vám pokutu, až zčernáte i s tím sněhem. A k tomu přijdete o řidičák

Odletující sníh od vozidel jedoucích před vámi může z vaší RZ udělat bezcenný kousek plechu. Nicméně policie jej dokáže „nacenit“ mastnou pokutou a zákazem řízení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Člověk by si mohl myslet, že ztráta řidičského oprávnění je něco, co postihuje pouze a) notorické alkoholiky za volantem, nebo za b) agresivní jedince, případně ještě za c) ty, kteří jsou za volantem pod vlivem drog. Jenže opak je pravdou. I když jste vzorní jako lilie, můžete o milovaný ŘP přijít, než by jeden řekl švec. Jako například v případě „nerozpoznatelné SPZ“. A že je to kvůli sněhu? Který v zimě tak nějak bývá na silnicích? To nás nezajímá. Zaplaťte. Pojďme se na ty sněhové patálie podívat společně.

Je opravdu dobré si před odjezdem RZ zkontrolovat

Jelikož můžeme považovat za nečitelnou registrační značku i takovou, která je mírně vybledlá nebo poškozená například nárazem do tažného zařízení jiného vozidla, velmi doporučujeme provést rychlou kontrolu obou tabulek před každou jízdou. Což se mimochodem neskutečně vyplatí i tehdy, pokud jste o jednu z nich jakýmkoli způsobem přišli. V tom případě budete mít při kontrole opravdu problém a auto necháte právě tam, kde vás policie zastaví.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Mimochodem, není to tak dlouho, co jsme popisovali přesně tuto anabázi. Vycházel jsem přitom z vyprávění mého kamaráda, jemuž se přesně to stejné přihodilo (někdo mu sebral zadní RZ a on si toho nevšiml při odjezdu) a jehož hlídka zastavila zhruba 100 km od domova. S jasným verdiktem policistů z hlídkové Octavie: my sice všechno chápeme, rozumíme tomu a nechceme vás jakkoli šikanovat, ale zkrátka vám musíme zakázat další jízdu s tímto vozidlem. Na shledanou, pane řidiči.

Dikce zákona je poměrně nekompromisní

Co konkrétně vám tedy hrozí za nečitelnou registrační značku? Níže popsaná dikce zákona je ve svém textu poměrně nekompromisní. A to i přesto, že momentální počasí způsobuje, že na silnicích je hodně bláta. A jízda „na dostřel” od vozidla jedoucího před vámi docela stačí na to, aby celá přední část auta byla špinavá od bahna nebo mokrého sněhu. Policie si je toho je vědoma, ale stejně je lepší to nepoužívat jako neustálou výmluvu.

Dopravní značka je nečitelná. Jestli platí je podle zákona jasné, zda hrozí pokuta také

Podle Zákona o provozu na pozemních komunikacích nelze blokově řešit přestupek, kdy je tabulka registrační značky vozidla zakryta, nečitelná, upravená nebo umístěna tak, že je její čitelnost znemožněna nebo podstatně ztížena (§ 125c, 1a) 2.). Vždy se vede správní řízení. V takovém řízení je stanovena pokuta ve výši 5–10 tisíc korun a zákaz řízení na dobu 6–12 měsíců, stejně jako za přestupek, kdy na vozidle není umístěna registrační značka v rozporu s jiným právním předpisem nebo je umístěna tabulka registrační značky, která nebyla vozidlu přidělena (§ 125c, 1a) 1.).

Nové nařízení se dotkne mnoha řidičů. Ten, kdo si nevymění SPZ, přijde o auto

Pokud vás dopravní policisté zastaví kvůli poškozené či znečištěné SPZ, nedoporučujeme pouštět se do konfrontací. Mnohem lepší strategií je věc přijmout s pokorou a omluvit se, vysvětlit jim, že jste o poškození či zašpinění nevěděli a že se muselo stát během jízdy. S velkou pravděpodobností vám pak policisté popřejí šťastnou cestu a věc nebudou dále řešit. Samozřejmě pokud na značce nebude patrné např. zrezivění svědčící o tom, že k poškození muselo dojít mnohem dříve než před chvílí.

Nemá smysl dávat policii zbytečné argumenty proti vám

Jinými slovy: policista má v případě opravdu nečitelné značky na vozidle mimořádně dobře „nabito“ na to, aby vám dokázal, že na opravdu velký (váš) problém mu postačí se jen držet litery zákona. A je tedy nanejvýš vhodné být v těchto chvílích spíše diplomat, než se ohánět arogancí. To ostatně asi kdykoli. Rozumně uvažující policista nebude u přední „zaházené“ značky od sněhu trvat na odstavení vozidla, ale pokud to stejné zjistí i vzadu a celkově bude patrné, že jste si s očištěním vozidla nedali práci, dáváte mu tím zbytečnou argumentaci do rukou.

A když se k tomu ještě přidá některými jedinci dodnes uplatňované „Víte, kdo já jsem?“, může se „Pan Někdo“ opravdu divit. Lepší je tedy značky zkontrolovat vždy před odjezdem, případně očistit, bude li to třeba. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím.

Kontrolujete si RZ před odjezdem?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články