7 chyb, které dělá až 87 % řidičů: Kdo o nich nebude vědět, přijde během několika dní o 10 000 Kč. Hrozí to i vám?

Pokud se nechcete s hrůzou dívat, jak se vám objevuje koroze na karosérii vašeho vozu, musíte dodržet několik pravidel. Odborníci radí, čeho se vyvarovat.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Odbornou péčí a správnou údržbou můžete svému vozu zajistit dlouhou životnost bez nepříjemných překvapení v podobě koroze. Odborníci identifikovali řadu častých chyb, kterých se řidiči dopouštějí. Ty pak nejen, že nepomohou s bojem proti korozi, ale dokonce vznik korze podpoří. Čeho se musíte určitě vyvarovat?

Příprava povrchu před použitím vosku

Použití automobilového vosku je vynikajícím způsobem, jak zajistit dodatečnou ochranu karoserie. Před aplikací vosku je však nutné povrch řádně připravit. Je třeba odstranit prach, nečistoty a stopy rzi, jinak může vosk zakrýt nežádoucí nedostatky na povrchu karosérie. A pod vrstvou vosku pak může dojít ke korodování konkrétních míst, která byla zjednodušeně řečeno „načatá“.

Správná technologie aplikace fólie

Aplikace ochranné fólie je velmi účinným způsobem, jak zabránit korozi. Je však důležité dodržet správnou techniku aplikace a také mít před aplikací kvalitně připravený povrch, na nějž bude fólie aplikována. Neopatrná aplikace fólie může vést k tvorbě bublin, nebo dokonce k odlupování fólie. Tím pádem korozi nezabráníte a instalace fólie pak byla zvláště v nezvládnutých partiích zbytečná.

iZdroj: Depositphotos

Nesprávná aplikace antikorozního nátěru

Po zakoupení vozu se majitelé často snaží provést antikorozní ošetření na vlastní pěst. Ne vždy však tento postup provedou správně, a tak situaci spíše zhorší, než aby karosérii prospěli. Před nanesením antikorozního nátěru je velmi důležité povrch řádně připravit. Je třeba důkladně odstranit nečistoty a samotnou rez, aby měl antikorozní prostředek pevný základ pro správné přilnutí.

Aplikace antikorozního prostředku na špatně očištěný povrch

Antikorozní přípravky se dnes dají zakoupit v podobě spreje, rozprašovače nebo klasické nádoby s tekutým přípravkem. V zásadě přitom fungují všechny stejně. Po nanesení odstraní vlhkost z místa koroze a korozi izolují proti dalšímu průniku vlhkosti. Stejně jako antikorozní nátěr, také tyto prostředky vyžadují kvalitní očištění dané plochy. Před aplikací antikorozního přípravku je důležité povrch důkladně očistit od nečistot, prachu a rzi.

Ošetření starých aut s korozí

Korozní kapsy na starších vozidlech vyžadují zvláštní pozornost. Před aplikací antikorozního nátěru na stávající korozní místa je nutné pečlivé odmaštění těchto ploch, a navíc také základní nátěr. V opačném případě může proces koroze pokračovat i přes ošetření. Nejen, že korozi nezabráníte, ale pod nátěrem ani neuvidíte, že se ještě zhoršuje.

i

Důkladné umytí před ošetřením proti korozi

Před nanesením antikorozní úpravy vozidlo důkladně umyjte. Zvláštní pozornost věnujte spodní části a blatníkům. K odstranění prachu, nečistot a zbytků silničních chemikálií použijte specializované mycí prostředky.

Výběr správných antikorozních přípravků

Olej, nebo třeba asfalt rozhodně nejsou vhodnými antikorozními prostředky. Je důležité zvolit takový specializovaný prostředek, který poskytne spolehlivou ochranu proti korozi. Proto se na konkrétním prostředku nevyplatí šetřit. A to ani tak, že prostředek naředíte rozpouštědly. To totiž může vést ke snížení jeho účinnosti.

Opravdu to zvládnete sami?

Je evidentní, že v rámci boje s korozí je třeba být vždy důkladný. Nesprávné postupy, nedostatečné ošetření, nezvládnutá technika ani nevhodně zvolené chemické prostředky nepovedou k eliminaci koroze. Ale právě naopak. Proto v rámci jednotlivých případů řešení koroze vždy zvažte, zda je vhodné, abyste se do „akce“ pustili vy sami. Využití odborné pomoci může být mnohdy daleko vhodnější volbou.

Jakým způsobem ošetřujete své auto proti korozi?

Zdroj: quora.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články