Šéf Toyoty tancoval radostí ve své kanceláři. Automobilce se podařilo nemožné, ostatní koncerny jen tiše závidí

Japonci obvykle neumí projevovat své city a emoce. Šéf automobilky Toyota je v tomto jiný, radostí tančil ve své kanceláři.

i Zdroj fotografie: Toyota
                   

Zakladatel automobilky Toyota, Kiichiro Toyoda, se narodil v době, kdy nebylo výjimečné potkat na ulici člověka s mečem a kdy projevit emoce bylo považováno za slabost. Vnuk Akio Toyoda, nynější ředitel značky, jako kdyby občas zapomínal na svůj japonský původ. Třeba když se utrhl z řetězu a začal radostí tancovat. Z jakého důvodu?

Japonci neukazují své city a emoce. Až na výjimky

To, že Akio Toyoda není typickým japonským manažerem bez emočních projevů se ví už dávno. Vnuk zakladatele velmi rád závodí, svou vášeň pro automobily dlouhodobě dokazuje nejenom tím, že stojí za úspěchy modelů jako jsou Yaris, Supra nebo Corolla. Ale také tím, že usedá do kokpitu závodního vozu a poměřuje své síly s profesionálními závodníky.

iZdroj fotografie: Toyota

Několikrát se zúčastnil závodů 24 hodin na Nürburgringu. Mimo závodní trať je to špičkový manažer, chodící kalkulačka, člověk, který dá na čísla a výsledky. Ale suchar? Japonec, který nepohne brvou, i kdyby před ním šikanovali jeho dítě nebo vyhrál jackpot v loterii? Ne! Sám na sebe prozradil, že neudržel emoce na uzdě a začal ve své kanceláři tančit radostí. Dodal, že byl rád, že ho při tom nikdo neviděl.

Prodeje GM se v USA na čas propadly

Důvodem k radosti bylo to, že Toyota vloni předstihla v prodejích v USAS General Motors. V roce 2021 Toyota prodala v USA 2 332 262 aut a domácí GM „pouze“  2 218 228 aut. Rozdíl 114 034 automobilů není v tak monstrózních objemech žádný velký, ale rozdíl to je, odsunul domácí koncern na druhé místo za japonského hráče. Když byly výsledky oficiálně zveřejněny, prohlásil prý mluvčí GM, že na místě Toyoty by nespěchal a nenechával si tetovat nápis „Jsme číslo 1.“  

iZdroj fotografie: Toyota

První kvartál letošního roku byla Toyota opět před GM, ale v druhém čtvrtletí už se na americkém trhu vrátil koncern General Motors znovu na nejvyšší příčku prodeje. Sám Toyoda se sice radoval a tancoval, ale celou věc vidí velice střízlivě. Prohlásil, že být na americkém trhu před GM není cílem Toyoty a připustil, že to není dlouhodobě udržitelné.

Vyrábí podle vás Toyota spolehlivá auta?

Zdroj: Toyota
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu