Sháníte levné náhradní díly na automobil?

                   

Češi jezdí v ojetinách. Průměrný věk automobilu v ČR je více než 15 let. O to více potřebují sehnat servis a náhradní díly za přijatelnou cenu.

V západní Evropě nepřekračuje stáří aut 10 let. Nejmladší auta mají v Lucembursku. Celoevropský průměr je 10,7 let a Češi patří mezi ty, kdo tento průměr významně zvyšují. Jsme na tom podobně jako bývalé státy SSSR (Litva, Lotyšsko a Estonsko). Nejstarší auta pak jezdí v Polsku. Jejich průměrné stáří je nad 17 let.

Přestože se to v Česku hemží zahraničními značkami vozů, mnohdy i luxusními, o žádné mladíky nejde. Kupujeme je ve chvíli, kdy je v zahraničí vyřazují jako auta těsně před tím, nebo poté, co se na nich začnou objevovat jejich neduhy. Nemůže nás pak překvapit, že se na nich nalázají problémy. Nás však posléze čeká šok, zejména, pokud s autem zajdeme do autorizovaného servisu. Po republice proto jezdí třeba BMW s nefunkční klimatizací (nechceme investovat do její opravy), což je ještě ten lepší případ. Je až komické, že si koupíte drahou značku, a pak se musíte vzdát komfortu, který by vám měla dávat jen proto, že jsou autosoučástky a servis tak drahé a vy na ně nemáte. Případně pokládáte opravu za neefektivní. Důležité je proto vědět, jak funguje byznys s náhradními díly, a umět součástky a autopotřeby koupit levněji.

Ceny autodílů se mohou lišit i o více než 50 %

Nejdražšími díly jsou ty, které vám nabídnou v autorizovaných servisech konkrétních značek. Jde o značkové originály, kde platíte za značku, ale současně je v ceně promítnutá vysoká marže značkového servisu. Osobně mám vyzkoušeno, že ceny v autorizovaném servisu mohou být až pětinásobné (konkrétně ověřeno u KIA). Dobrou volbou bývají originální OEM autodíly. V podstatě se neliší od originálu značek. Vyrábí se na stejných linkách a ve stejné kvalitě, pouze se jako druhovýroba prodávají za nižší ceny. Nakonec třeba zmínit ještě neoriginální a různé univerzální autodíly. Ty jsou nejlevnější, ale může být problém s kompatibilitou i s kvalitou. Záleží vždy na výrobci. Proto se vždy doporučují originální OEM autodíly.

Originální OEM autodíly prodává českobudějovická společnost VOTON trade. Má svoji kamennou prodejnu, ale i skvělý e-shop, kde lze potřebné součástky ke konkrétní značce i typu vozu velice snadno dohledat. Je to nejlevnější prodejna a e-shop s autodíly v okolí Českých Budějovic.

Když vás zlobí BMW

Originální díly na BMW v autorizovaných servisech patří mezi ty nejdražší. Laik, který si koupí ojeté BMW, umí pak pěkně svoji volbu litovat. I když patří tyto vozy obecně k méně poruchovým a spolehlivým, i na nich jsou součástky, které rozhodně nemají věčnou životnost. A i tady pomůže levný a kvalitní sortiment firmy VOTON. Ta nabízí výprodej originálních dílů na vozy BMWFirma totiž vykupuje za výhodné ceny rušené sklady autorizovaných servisů.

Kvalitní olej je základ

Nejdražší poruchy vznikají v souvislosti s motorem. Rozhodně se proto nevyplatí šetřit na kvalitě oleje, ani zanedbávat jeho výměnu. Když však máte velké a silné auto, není výměna oleje nijak levnou záležitostí. Kvalitní olej se vyrábí v Nizozemsku. U nás je značka Eurol téměř neznámá, ale jde o skutečně na úrovní olejů Shell či Castrol. Nejde přitom o pouhou značku s jiným výrobce. Eurol je výrobcem i prodejcem současně, což je považováno za garanci toho, že je jeho kvalita neměnná. Opět je to právě VOTON, kdo má v prodeji olej značky Eurol.

Eurol olej se prodává ve dvou produktových řadách. Už na první pohled je od sebe rozeznáte díky barvě obalu. V béžovém champagne obalu se distribuují minerální a polosyntetické motorové oleje. Ve zlatém obalu plně syntetické oleje. Obě řady se hodí pro osobní vozidla i pro lehké užitkové vozy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články