Policie na stopě řidičům: Za poslech rádia či hudby za volantem hrozí okamžitá pokuta (osobní zkušenost)

Omyl mnoha řidičů milujících hudbu může ve finále přijít celkem draho. Policii totiž opravdu nezajímá, jak kvalitní hudba se k vám v autě nese. Pokutuje bez milosti.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Pokrok v digitálních technologiích vede, přes jejich nezpochybnitelné přínosy, také někdy k zajímavým paradoxům. Moderní bezdrátová sluchátka, jejichž bílé „anténky“ dnes koukají z uší téměř každému, koho potkáte na ulici, se současně stávají nečekanou pastí v automobilu. Chápu, je to nadmíru pohodlné a s hudbou i velmi relaxační. Policie to však z celkem pochopitelných důvodů nevidí ráda. A upřímně se jí ani nelze divit. O jedné zajímavé (a s tímto fenoménem moderní doby související) zkušenosti je pak tento článek, pojďme se na ni podívat společně.

Při cestách do zahraničí je opravdu dobré znát tamní předpisy

Jezdím poměrně hodně do Německa, ostatně to mám „za humny“. Nebudu se nyní (jako náš pan premiér, jakkoli jsem si opravdu nechtěl rýpnout) rozepisovat o tom, že Nutella je v německém ALDI nebo Lidlu opravdu levnější a ve větším balení, o nabídce ovoce a zeleniny raději nemluvit. To ale ví každý, kdo do nějakého německého supermarketu v poslední době zavítal. Co mne spíše zaujalo byla reakce policejní hlídky, vedle které jsme tuhle v Chemnitz zastavili na „světlech“.

V Rakousku vám policie zabaví auto za přestupek, který v ČR děláte na denní bázi. Zpět si ho můžete vykoupit za tržní cenu

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Zabráni s kolegou v družném rozhovoru jsme si ani nevšimli, že vedle nás stojící policista cosi gestikuluje směrem k našemu autu. Stál vlevo od nás a všiml jsem si toho až po chvíli já ze sedačky spolujezdce, neb se naše pohledy v podstatě střetly. Policista nevypadal nijak naštvaně, nicméně celkem jasně gestikuloval na ucho. Kolega se k němu otočí, špunty od airpodů v uších, a na jeho poklepání na ucho nechápavě zavrtí hlavou a poklepe si na svoje ucho stejně. A v tu chvíli Němcům došla trpělivost.

Když dojde na „Ein zwei Polizei“, končí legrace

Policista sáhl kamsi na středový tunel a je vám asi jasné, co následovalo. Ano, přesně to. Rozblikal se maják, policista pokynul a po zelené na semaforu si nás navedl na odstavný „plácek“ kousek vedle. Nemůžu publikovat, co ujelo mému kolegovi za volantem, a popravdě to nenapadlo ani mne. Jakkoli mohlo. Stažení okénka, zasalutování, kontrola dokladů. Oba vládneme němčinou, kolega pravda o něco lépe, čili diskuse byla poměrně přátelská, otázka policisty přesto zcela stejná, jako u nás:

„Všem bych jim sebral papíry,“ říká policista nad záběry z kolony na D8. Řidiči se otáčí do protisměru a vrací se na sjezd

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

„Víte, proč jsme vás zastavili?“ „Nevím,“ vypadlo z ústa zcela bezelstně kolegovi. „Můžu se vás zeptat, proč máte v autě sluchátka v uších, které vás odvádí od řízení a znemožňují vám slyšet výstražná znamení policie, sanitky a dalších vozů s právem přednosti v jízdě? A bylo to. Co na tohle máte říct. Budete argumentovat, že vaše AirPody umí filtrovat okolní hluk, ale přesně tyhle výstražné tóny by k vám měly propustit? Sami tomu nevěříte a sami nevíte, jestli to je skutečně pravda.

„Pes za volantem“ zachránil řidiče před pokutou. Důkazní fotografie z rychlostního radaru pobavila celé Česko

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Kolega si tedy sluchátka vyndal, s omluvou, že na to zapomněl, ale že je má vypnutá a telefon má propojený s palubním systémem vozu. Odpověď policisty byla stejně logická, jako odzbrojující:My ale nemůžeme spoléhat na to, že všichni mají všechno vypnuté. Navíc ta sluchátka zkrátka tlumí už z principu, že máte ucpané uši.“ Ani na tohle nemáte co říct. Samozřejmě, že má pravdu. A také to korunoval poslední větou: „Proto jsou sluchátka za volantem zakázaná.“

V tomhle jsou argumenty všech policajtů naprosto neprůstřelné

Ano prosím. Byl pátek, oba strážci německého zákona a pořádku byli evidentně v dobrém rozmaru a ani my jsme asi nevypadali jako demoliční četa německého sociálního systému. Zasalutoval, pronesl námi toužebně očekávanou větu, že to vyřešíme domluvou, a popřál nám šťastnou cestu. Ne že bychom neměli těch 30 nebo 50 euro nebo kolik by to stálo, ale už jen pro ten zápis kamsi do nějakého registru je tohle samozřejmě lepší řešení. Čistý list, čistý štít.

Co opravdu, ale opravdu nikdy neříkat policistovi při dopravní kontrole. Nemuselo by to dopadnout dobře

Jinými slovy. Přesně stejně jsou schopni argumentovat čeští, a pravděpodobně jacíkoli jiní policisté. Moji známí tady na krajském ředitelství mi unisono potvrdili, že přesně tohle říkají i oni, a pokud někdo chce hodně diskutovat a hodně si vyskakovat, řeší to na místě blokovou pokutou za „nevěnování se řízení“. Chcete si stěžovat? Jistě, můžete. Uznejme, mají v tomto směru pravdu. Sluchátka v autě opravdu nejsou nejlepší nápad, jakkoli si myslíme, že máme „vše pod kontrolou“. Stačí chvilka, a vůbec tomu tak být nemusí. Tak na to myslete.

Souhlasíte vůbec s tím, aby policisté rozdávali pokuty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články