Včasné řazení rychlostí ušetří až 2 litry na 100 km. Ne všichni řidiči jsou chytří, nebo neví, jak na to

Co ovlivňuje spotřebu auta? Řada faktorů, některé nelze ovlivnit a některé ano, patří mezi ně správné používání řadící páky.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Ceny benzínu a nafty atakují svá historická maxima, částky, které utrácíme na čerpacích stanicích lámou rekordy. Rekordy, které bychom si nechali klidně ujít, platit za litr paliva přes 40 Kč je dnes běžné. Od návštěvy na čerpací stanici a tankování plné nádrže to odrazuje, i když víme, že čerpat jen za pár stovek se nevyplácí.  I v situaci, kdy jsou ceny za benzín a naftu astronomické, lze ušetřit tím, že snížíme spotřebu auta. Jak jezdit a platit méně?

Rychlé řazení vám umožní utratit méně za palivo

Vypuknutí války na Ukrajině znamená pro řidiče nejenom v Evropě prudký nárůst cen pohonných hmot a účtů za nákupy. Kam nás to v budoucnu zavede, nikdo neví, spoléhat na to, že nějaký milionář začne platit náš benzín, by bylo scestné. A proto se vyplatí mít vliv na vlastní spotřebu pohonných hmot a neutrácet zbytečně za palivo nevhodným stylem jízdy. Na ekonomickou a úspornou jízdu má vliv řada faktorů, my se zaměříme na jeden z nich, na správné řazení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správné, znamená v našem případě rychlé. To je to zásadní slovo. Čím rychleji přesunete řadicí páku v dráze ze stupně na stupeň, nebo sešlápnete a povolíte plyn, tím lépe. Zejména v městském provozu je důležité, abyste co nejdříve přeřadili na vyšší rychlostní stupeň. Díky tomu běží motor v nižších otáčkách a spotřebovává méně paliva, než když je nucen do vyšších otáček.

Dodržování vzdálenosti ušetříte nejen za pokuty, ale i za palivo

Výše uvedené pravidlo je třeba dodržovat jak při samotné jízdě, tak už při rozjíždění. Po nastartování a uvedení auta do pohybu na jedničku, by měl řidič co nejdříve přeřadit na druhý stupeň. Protože první je určen jen a pouze k rozjezdu vozu. Stojí za připomenutí, že motor lze nastartovat i bez sešlápnutí plynového pedálu. Startování motoru s plynem a zahřívání před jízdou při stání patří mezi zlozvyky řidičů, kteří zbytečně spotřebovávají palivo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dodržování správné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla je důležité nejenom kvůli bezpečnosti, a samozřejmě také v rámci prevence před policejní persekucí. Ale jde také o spotřebu. Příliš těsná jízda s malým odstupem představuje nejenom riziko kolize, ale také nutí řidiče se více soustředit na jízdu, častěji brzdit a častěji akcelerovat. A jak je už všem zřejmé, jízda stylem brzda-plyn zvyšuje spotřebu paliva. Držet si větší odstup a s ním i plynulé tempo je nejenom bezpečnější, ale také chytřejší. Neleze to tolik do peněz, jde o osvědčený způsob, jak držet nízko spotřebu.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko má nejsilnější mezikontinentální střely i nejvíce jaderných hlavic na světě. Opravdu je „teroristickým státem“? USA zůstává pozadu
Události247.cz
Události247.cz
Předstupeň jaderných zbraní: Putin hodlá podniknout zničující krok. Ve hře je vypuštění smrtící látky do ovzduší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„UFO hacker“ se naboural do webových stránek NASA. Prý tam našel informace o mimozemšťanech a viděl i fotky
adbz.cz
adbz.cz
Trik hotelových uklízeček: Polštáře budou jako nové, zažraná žlutá špína, pot ani bakterie se v nich neudrží