Stará roztrhaná sedadla, která se prodávají za 1,9 milionu Kč, jsou důležitou součástí automobilové historie

Někdo by za staré sedačky nedal ani halíř, jiní v nich vidí kus historie a jsou ochotni za ně dát vysoké částky, jako v tomto případě.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Málokdo by dobrovolně zaplatil za roztrhaná sedadla do auta stará 68 let. Ovšem v tomto případě za ně současný majitel požaduje 90 000 dolarů (přes 1,9 milionu Kč), jako cenu za kus historie automobilového průmyslu. Sedadla by stále mohla být k mání, ale do auta si je nejspíš nenainstalujete. Jsou vhodná spíše k vystavování ve vitríně.

Sedačky byly z první Corvette

Tato konkrétní dvě sedadla by měla podle dokumentace pocházet vůbec z prvního projektu společnosti Opel, který předcházel dnešním sporťákům Corvette. Mělo se jednat o model Cougar představený v roce 1953 na výstavě General Motors Motorama v New Yorku. Tato konkrétní sedadla je možné spatřit na dobových fotografiích z místa exhibice.

iZdroj fotografie: Unsplash.com
Pro podobné modely Corvette byl Cougar předlohou.

Sedadla byla vyrobena v roce 1952 pro model Cougar, který byl předlohou pro první vyrobenou Corvette od společnosti Chevrolet tak, jak je známe dnes. Jejich stáří je tedy 68-69 let, vypadají značně opotřebovaně, místy jsou roztrhaná a ani nejsou v celku. Nicméně stále je možné poznat jejich původní červenou barvu a cena se tak ještě může vyšplhat opravdu vysoko.

Cesta od Opelu k Chevroletu

Model Cougar cestoval po celých Spojených státech amerických v rámci projektu společnosti Opel „GM’s Parade of Progress“. V rámci toho v roce 1953 dojel vůz i do závodu automobilky Chevrolet v Michiganu, kde došlo k úpravám a odstranění dotyčných sedadel. Model bez místa pro řidiče byl následně testován jako prototyp pro první Corvettu.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Samotný Chevrolet Corvette používal v 50 letech sedadla jiná.

Sedadla v Corvettě nakonec nebyla

Jak jsme již naznačili výše, společnost Chevrolet z Cougaru odstranila velkou část původních dílů, mezi nimi i tato sedadla. Ta už ve voze znovu nasazena nebyla, jelikož se mělo jednat především o testovací prototyp pro právě vyvíjený model Corvette. I když se tedy jednalo o sedadla z vozu, který mu byl předlohou, do tohoto sporťáku se už nedostala.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem