Stará roztrhaná sedadla, která se prodávají za 1,9 milionu Kč, jsou důležitou součástí automobilové historie

Někdo by za staré sedačky nedal ani halíř, jiní v nich vidí kus historie a jsou ochotni za ně dát vysoké částky, jako v tomto případě.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Málokdo by dobrovolně zaplatil za roztrhaná sedadla do auta stará 68 let. Ovšem v tomto případě za ně současný majitel požaduje 90 000 dolarů (přes 1,9 milionu Kč), jako cenu za kus historie automobilového průmyslu. Sedadla by stále mohla být k mání, ale do auta si je nejspíš nenainstalujete. Jsou vhodná spíše k vystavování ve vitríně.

Sedačky byly z první Corvette

Tato konkrétní dvě sedadla by měla podle dokumentace pocházet vůbec z prvního projektu společnosti Opel, který předcházel dnešním sporťákům Corvette. Mělo se jednat o model Cougar představený v roce 1953 na výstavě General Motors Motorama v New Yorku. Tato konkrétní sedadla je možné spatřit na dobových fotografiích z místa exhibice.

iZdroj fotografie: Unsplash.com
Pro podobné modely Corvette byl Cougar předlohou.

Sedadla byla vyrobena v roce 1952 pro model Cougar, který byl předlohou pro první vyrobenou Corvette od společnosti Chevrolet tak, jak je známe dnes. Jejich stáří je tedy 68-69 let, vypadají značně opotřebovaně, místy jsou roztrhaná a ani nejsou v celku. Nicméně stále je možné poznat jejich původní červenou barvu a cena se tak ještě může vyšplhat opravdu vysoko.

Cesta od Opelu k Chevroletu

Model Cougar cestoval po celých Spojených státech amerických v rámci projektu společnosti Opel „GM’s Parade of Progress“. V rámci toho v roce 1953 dojel vůz i do závodu automobilky Chevrolet v Michiganu, kde došlo k úpravám a odstranění dotyčných sedadel. Model bez místa pro řidiče byl následně testován jako prototyp pro první Corvettu.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Samotný Chevrolet Corvette používal v 50 letech sedadla jiná.

Sedadla v Corvettě nakonec nebyla

Jak jsme již naznačili výše, společnost Chevrolet z Cougaru odstranila velkou část původních dílů, mezi nimi i tato sedadla. Ta už ve voze znovu nasazena nebyla, jelikož se mělo jednat především o testovací prototyp pro právě vyvíjený model Corvette. I když se tedy jednalo o sedadla z vozu, který mu byl předlohou, do tohoto sporťáku se už nedostala.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články