Svítící kontrolku motoru lze snadno vypnout. Vyřeší to ale upozorňovaný problém?

Žlutá kontrolka motoru, která svítí na palubní desce, se dá jednoduše vypnout. Zvládne to hravě každý doma pomocí jednoho klíče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozsvícení kontrolky za jízdy může vždy způsobit značné znepokojení řidičů, nebo i ostatních cestujících. Žlutě svítící kontrolka motoru vás upozorňuje, že něco s motorem není v pořádku a měli byste navštívit servis. Pokud jste si jisti, že je to závada, která není akutní, nebo ji prostě jen chcete smazat, existuje jednoduché řešení bez návštěvy autoservisu.

Co znamená žlutá kontrolka motoru

Všechny automobily vyrobené od roku 2001 jsou naprogramované tak, aby vás částečně samy informovaly o konkrétních problémech. Vůz to dává najevo rozsvícením různých kontrolek. Ty jsou buď žluté, nebo v tom horším případě červené. Žlutá kontrolka slouží pouze k upozornění, že je něco špatně. Pokud se však rozsvítí červená kontrolka, není na co čekat. Tato kontrolka značí vážný problém, který je nutno okamžitě řešit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V normálním případě se při otočení klíčku rozsvítí všechny kontrolky, které však po nastartování zhasnou. Pokud se tak nestane, značí nějaký problém. Kontrolka poruchy motoru může značit celou řadu problémů. Mezi nejčastější se řadí porucha vstřikování paliva, přísunu vzduchu, zapalování, chyba lambda sondy, nebo v tom nejhorším případě chyba vačkového nebo klikového hřídele.

Jak reagovat na tuto kontrolku?

Může se však stát, že se kontrolka rozsvítí, aniž by signalizovala vážný problém, a s automobilem je možné dále jezdit. Po pár nastartováních by měla sama zmizet. Pokud se tak nestane, lze to vyřešit dvěma způsoby. První možnost je, že si s vozem zajedete za svým mechanikem, který vám tuto chybu přes diagnostiku smaže. Nebo si ji můžete smazat jednoduše sami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak kontrolku vypnout svépomoci

Postup vymazání kontrolky motoru není nijak složitý a zvládne to téměř každý. Budete k tomu potřebovat jen obyčejný klíč číslo 10. Nejprve otevřete kapotu, abyste se dostali k baterii vozu. Poté odmontujte svorku ze záporného pólu autobaterie a nechte ji přibližně 20 minut ležet v klidu. Systém vašeho vozu se po této době resetuje a kontrolka zhasne. Pokud je však problém vážnější, po určitých kilometrech se znovu objeví, což je jasné znamení pro návštěvu servisu.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?