Tesla uvedla do prodeje Model Y za pouhých 4 290 Kč. Kupte ji, i pokud jste odpůrce elektrických aut, nebudou

Tesla zahájila prodej nejlevnější verze svého bestselleru Model Y, který se s největší pravděpodobností stane nejprodávanějším novým vozem v Evropě i v roce 2023.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tesla, Inc. je americký výrobce elektromobilů, solárních produktů a energetických řešení se sídlem v Palo Alto, Kalifornie. Společnost byla založena v roce 2003 Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem. A následně vedena pod vedením podnikatele Elona Muska, který investoval do společnosti a stal se jejím významným vlastníkem. Tesla se stala průkopníkem v oblasti elektromobility, produkuje širokou škálu elektrických vozidel, včetně sedanů, SUV a pick-upů.

Lepší než nic, zmenšenina elektromobilu lepší než jiná hračka

To všechno už víme. Stejně jako to, že jejich vozy jsou známé pro vysoký výkon, realtivně dlouhý dojezd na jedno nabití a inovativní technologie, jako je autopilot pro autonomní řízení. A cenu, rozhodně ne příznivou a nízkou cenu. Naopak, Tesla, podobně jako výrobce elektroniky s jablkem ve znaku, si rád nechá za všecho pořádně zaplatit. Tak jak je možné, že by najednou bylo auto za doslova nicotnou cenu?

iZdroj fo

Nová levná verze Tesly Model Y, která je v prodeji na webových stránkách americké automobilky, stojí pouhých 195 dolarů, ale důvodem je to, že jde o zmenšený model vozu v poměru 1:18. Ovšem ve špičkové detailním provedení. Nejnovější produkt v nabídce internetového obchodu s příslušenstvím společnosti Tesla je dílem Tesla Design Studia. Společnost uvádí, že každý detail, křivka i povrchy modelů jsou okopírovány ze stejných designérských dat, která se používají při výrobě skutečných vozů Model Y.

Elektromobil za méně než 500 tisíc Kč: Dongfeng Nammi je totální revoluce v Čechách. Kam se hrabe Tesla

Zmenšená Tesla Model Y je k dispozici ve třech barvách – modré, červené a bílé a je vybavena funkčními dveřmi i přední a zadní kapotou, řiditelnými koly, obložením podlahy, látkovými bezpečnostními pásy a panoramatickým skleněným stropem. Rozměry modelu jsou délka 264 mm, šířka 120 mm a výška 90,2 mm a jeho hmotnost je téměř 1 kilogram (přesně 0,988 g).

Kdo chce Teslu a nemá dost peněz, tohle je „skoro“ možnost

Tesla očekává velký zájem o své modely vozů. Vychází přitom ze své prodejní dominance aut v segmentu elektromobilů jak celosvětově. Tak především v USA, kde má na celkovém prodeji elektromobilů více než 50% podíl. Sběratelů zmenšených modelů aut dnes na světě není málo. Řada z nich jistě ocení takový model, který bude v nejmenších detailech připomínat reálný vůz.

iZdroj fotografie: Polestar

Byly doby, kdy „angličáky“ malá kluci zbožňovali a sbírali, ta doba je pryč. Ale zájem se dá předpokládat. Tím spíše, že jde o zmenšený model reálného vozu Model Y od Tesly (mimochodem s dojezdem přes 500 km). Lze předpokládat o modýlek velký zájem. V roce 2022 se vozů Tesla Model Y celosvětově prodalo 759 000 kusů a odhady odborníků predikují za kompletní rok 2023 ještě vyšší čísla prodejů.

Už jste si někdy pořídili zmenšený model vozu? A jednalo se o váš vysněný vůz, nebo takový, který jste si sami v reálné praxi oblíbili?

Zdroj: samagame.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články