Toyota nevěří jen elektřině, ale i vodíku. Po modelu Mirai přichází stylový Lexus LS

                   

V oblasti alternativních pohonů je Toyota jasnou jedničkou. A to nejenom v segmentu elektromobility, které věří celá řada konkurenčních automobilek, ale je to i vodíkový pohon, se kterým automobilka ve svých vozech stále počítá. Dokázala to už v minulosti, se svým vozem Toyota Mirai. Nyní má v plánu uvést na trh ještě něco zajímavějšího.

Už v roce 2015

To, že chce Toyota vodíkový Lexus v podstatě potvrdila už v roce 2015. Právě to se v Tokiu představoval prototyp vodíkového vozu Lexus LF-FC a automobilka prozradila, že právě tento pohon bude dále vyvíjet a bude se snažit o jeho maximální využití. A ukázalo se, že to rozhodně nejsou jenom plané řeči. Ostatně že to s vodíkem myslí vážně potvrzuje třeba i Toyota Mirai, která byla představena už v roce 2014.

Vodíkový Lexus LS byl zachycen při testování

I když bylo u Toyoty po celou dobu ticho a mnozí si mysleli, že svůj slib o vodíku nakonec zamete pod koberec, poslední zprávy z USA ukazují, že tomu tak není. Vodíkový Lexus LS zde byl zachycen při testování a tak se dá očekávat, že jeho oficiální představení přijde již velmi brzy. Toyota na toto konto pochopitelně mlčí, jelikož si chce nechat všechny esa v rukávu.

Podobně jako u Lexus LF-FC?

Dá se však očekávat, že Lexus LS bude řešený velmi podobně, jako tomu bylo u prototypu Lexus LF-FC. To znamená, že by palivové články měly být umístěny v zadní části vozidla a vodík samotný bude ukládán v několika menších nádrží, které budou mít tvar písmene „T“. Zda bude dodrženo i využití tří motorů, kdy jeden pohání zadní nápravu a zbylé dva každý jedno přední kolo, to se nechme překvapit. Co je však už teď téměř jisté, to je fakt, že Lexus LS opět nabídne pořádnou dávku komfortu a luxusu, stejně jako stylový design.

Možná už za rok

Právě testování vozu naznačuje, že jeho oficiální představení je téměř na spadnutí. V souvislosti s tím je dobré zmínit, že za rok Tokio pořádá letní olympijské hry a právě vodíkem bude napájena celá olympijská vesnice, stejně jako bude využit i při hoření olympijské pochodně. Je tak silně pravděpodobné, že Toyota se bude chtít svézt na této propagaci vodíku a Lexus LS představí právě v rámci této sportovní události. A nejde o nic neobvyklého. Podívejme se třeba na letošní MS v hokeji na Slovensku a představení vozů Škoda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články