Ukládání pneumatik má svá pravidla. Řada řidičů je skladuje špatně

                   

Když se podíváme na kalendář, ale také na teploty venku, značí nám to jediné. Už bychom měli mít přezuto na zimní pneumatiky. V tuto chvíli se však může objevit otázka, kam s těmi letními? Mnohé pneuservisy nabízejí i službu jejich skladování, ale ta bývá zpoplatněna. A tak si je bere většina řidičů domů. Ne všichni je ale umí správně skladovat.

Místo skladování

Nutno říci, že většina lidí doslova improvizuje. Klasikou bývá sklep nebo domácí garáž, ale jsou i tací, kteří své pneumatiky skladují třeba na balkoně, venku v zahradním domku, nebo na své terase. Tady už musíme říci, že to není ideální. Nejlepším místem je to, kde je dlouhodobě konstantní teplota bez velkých výkyvů. Také by zde neměly být zdroje tepla, a to hlavně v těsné blízkosti pneumatik. Místa by měla být také pokud možno dobře větraná.

Poloha skladování

Pokud máte pneumatiky bez ráfků, je jenom jedna správná poloha, jak se dají skladovat. Je třeba umístit je vždy svisle vedle sebe. Tedy ve stejné poloze, v jaké jsou i na autě. Jednou za měsíc je navíc třeba je o 90 stupňů otočit. To je jediné správné řešení. Velkou chybou mnohých řidičů je, že je pro úsporu místa skládají takzvaně do komínu. Takto může docházet k jejich deformacím.

Pokud máte pneumatiky na ráfcích, je naopak správnou volbou jejich skladování na sobě, tedy tak, že je naskládáte do komínu. I tady byste je měli pravidelně kontrolovat, a také přehazovat. Jednou za měsíc je ideální měnit jejich pořadí. Nejlépe jednoduše tak, že spodní pneumatika zamíří úplně nahoru. A to stejné opakujte vždy jednou měsíčně.

Tlak a čistota pneumatik

Pneumatiky by měla být, pokud možno skladovány dokonale čisté, jelikož i tím můžete výrazně prodloužit životnost. Pokud je před uložením ošetříte i speciálními přípravky, je to jenom plus. Dále je důležitý také tlak v pneumatikách. Ten by měl být stejný jako když jsou na vašem voze. Tedy ten doporučený. Jedině tak budou vaše uložené pneumatiky řádně napnuté, což napomůže tomu, aby držely správný tvar.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články