Byla to jen otázka času, sci-fi se stává realitou. Evropský výrobce dává do svých čtyř aut umělou inteligenci

Umělá inteligence pronikla do aut, bude nám říkat, kam jet a na co se dívat. Dětem bude vyprávět pohádky na dobrou noc.

i Zdroj fotografie: Stellantis, Depositphotos
                   

Téma umělé inteligence rozvířilo celý svět, je to jen pár měsíců. Dnes má tento fenomén mnoho příznivců i odpůrců. Bylo jen otázkou času, kdy se umělá inteligence dostane i do automobilů. Řidiči už nějakou dobu využívají digitální asistenty a nyní budou spoléhat na umělou inteligenci, kterou znají z online prostředí. Jeden z významných evropských výrobců automobilů, DS Automobiles, oznámil, že umělá inteligence se objeví ve čtyřech jeho modelech.

Kdo viděl film Terminátor, nemá od této chvíle klidné spaní

DS Automobiles zahajuje „spolupráci“ s ChatGPT. Během zkušebního období ho využije 20 000 řidičů. Jedinou podmínkou pro zařazení do této skupiny je samozřejmě mít automobil výrobce vybavený infotainment systémem DS IRIS a možností provádět bezdrátové aktualizace. Jak by mělo vše probíhat? Majitelé modelů DS3, DS4, DS7 a DS9 během zkušebního období s ChatGPT získají více než jen informace o vozidle nebo navigační asistenci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ikonický Citroen DS byl ve své době také technologickou novinkou. Nicméně to byl člověk, a jenom člověk, kdo se staral o jeho řízení. Teď tomu bude jinak. Oznámení výrobce k této záležitosti říká, že řidiči v rámci testování získají přístup k řadě užitečných informací. Díky integraci nové funkce má dostat palubní systém rozpoznávání hlasu DS nový rozměr. Mělo by jít o skutečného společníka na cesty, plnomocného asistenta.

Pohádky bude dětem vyprávět robot. Proč by nemohli rodiče?

Komunikace s umělou inteligencí by měla být jednoduchá. Stačí použít povel „OK IRIS“ nebo stisknout speciální tlačítko na volantu. Interakce nevyžaduje, aby řidič použil ruce nebo odvrátil pozornost od silnice. ChatGPT podle prohlášení dokáže odpovědět na mnoho otázek a poskytnout řadu relevantních informací. Olivier François, šéf DS Automobiles, řekl: „Naším posláním ve společnosti DS je poskytovat našim zákazníkům výjimečný zážitek na palubě. Jako průkopníci integrace ChatGPT do automobilového světa vytváříme generativní AI, která je bezproblémová.“

Dále prohlásil, že: „Je intuitivní a poutavá, přístupná a proměňuje každou cestu v jedinečnou cestu. Jedná se o high-tech revoluci s neomezeným potenciálem, která je součástí jedné z největších sociálních proměn 21. století.“ Majitelé modelů DS3, DS4, DS7 a DS9 získají nejen informace o všech zajímavostech na trase. Díky připojení k internetu na externí server může umělá inteligence dětem zpříjemnit cestu vyprávěním pohádek.

Nový model Fordu musí řídit robot, protože člověk by to nezvládl

Má ještě použití umělé inteligence nějaké další výhody? Do koše půjdou stohy manuálů, map, průvodců a brožur. Stačí se zeptat na to, co může řidič po cestě navštívit a jaká díla renomovaných umělců může vidět. Například. Ať to bude fungovat jakkoli, už teď je jasné, že ChatGPT představuje zcela nový způsob spojení mezi řidičem a jeho autem. Jde o něco, co dosud nikdo nezažil. Co jsme znali jen ze sci-fi filmů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě teď začínáme žít budoucnost. Ze sci-fi filmů ale také známe, jak to může dopadnout, pokud umělá inteligence převezme otěže a začne žít svým vlastním životem. Skynet, Sarah Connorová, soudný den, znáte to. Bezpochyby tímto krokem zažíváme skutečnou revoluci do automobilismu i každodenního života. Snad jednou naši potomci nebudou muset zahájit jiný typ revoluce, který bude mít jediný cíl, zachování lidského druhu.

Bojíte se umělé inteligence v autech?

Zdroj: Stellantis
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články