Radar zachytil traktor při 263 km/h, viník prchnul před policií. Záběry jsou komedie sama o sobě

Některá jarní setkání nebývají tak úplně romantická. Nejeden motorkář se již na poslední chvíli vyhýbal traktoru vyjíždějícímu z pole. A ani mu při tom policie nemusela měřit rychlost.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jaro je obdobím, kdy svoje stroje vytáhnou (takřka unisono) na slunce jak motorkáři, tak i zemědělci. Pole si žádají novou orbu a setbu, motorkáři zase celou zimu toužebně vyhlížejí onen první volný víkend se suchými slinicemi a alespoň trochu teplým počasím. A jakmile tento nastane, můžeme se na okreskách kolem polí dočkat zajímavých momentů, kdy ti nejrychlejší na silnici předjíždějí ty nejpomalejší. Tedy zajímavých jen do okamžiku, kdy se to někomu ne zcela podaří. Pojďme se na to společně podívat.

Není asi rozdílnějších „mašin“, než jsou motocykl a traktor

Motocykl a traktor jsou z povahy dvě zcela odlišné „strojírenské jednotky“. První je určen (krom převážení osob z bodu A do bodu B) zejména k dělání radosti a fyzickému i duševnímu odpočinku majitele. Ten druhý naopak není určen k převážení osob a místo zábavy a odpočinku je spojen spíše s celkem tvrdou prací a vyděláváním peněz. Těžko najít rozdílnější povahy. A jejich rozdílnost vynikne ještě o to víc na silnici: ten první si na jaře rád dopřeje „rozletu“ v rychlostech místy již nelegálních, ten druhý se naopak snaží, aby vůbec jel.

Policejní „honička“ s traktorem v rychlosti 30 km/h skončila komicky. Pásy nepomohly, tasila se zbraň

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich vzájemné setkání je tedy střet mezi ohněm a vodou, mezi vzduchem a zemí, mezi dvěma entitami zcela nekompatibilními. Navíc traktory vyjíždí na silnici často kolmo z pole a traktoristé se speciálně při tomto manévru nezřídka otáčí za sebe. A kontrolují tak připojené zemědělské náčiní, je-li v pořádku. Výsledek je jasný: pokud se v tom samém okamžiku někde v okolí prohání po okreskách motorkář vysokou rychlostí, mohou se ti dva také uvidět až teprve tehdy, když už je opravdu pozdě.

Traktory vyjíždí na silnice nečekaně a mívají připojená zařízení

Na volných a zdánlivě zcela bezpečných okreskách tak na motorkáře číhá jedno nebezpečí, které není radno podceňovat. A číhá pochopitelně nejen na jaře. Nicméně právě začátek sezóny bývá plný očekávání a snahy dohnat všechno to, co jsme během zimy zameškali. Kolmo stojící traktor, který tam ještě před vteřinou nebyl, může všechna očekávání zcela pohřbít, doslova a do písmene. Abychom však nekončili ponuře a smutně: jaro je především o radosti, o životě a veselí.

Tím posledním nešetří dnes již legendární reklamy japonské Kawasaki na jejich (tehdy) nové modely Ninja. První z nich je o „budování přátelství“ a vrací nás do doby, kdy policejní Golf druhé generace byl běžnou součástí silnic. Ta druhá ukazuje, jak snadno se může traktor nechat „změřit radarem“ při 263 km/h. Ať vám tedy jarní měsíce přinášejí jen radost a úsměvy a nechť jsou všechny vaše střety s policií i zemědělskou technikou podobně humorné jako v těchto reklamách!

Napadá vás, jak by šlo snížit popsané riziko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články