Video usvědčuje policii. Ta se snaží přinutit řidiče udělat přestupek za 9 bodů, na tohle je třeba dávat si pozor

Jet vedle policejního auta krokem se může jevit jako podezřelé. Anebo také prozíravé, policie se totiž může chovat podle a záludně.

i Zdroj fotografie: S vědomím STOP CHAM
                   

Bodový systém u nás byl zaveden 1. července 2006, za svou platnost prošel několika obměnami a novelizacemi. Spočívá v hodnocení řidičů trestnými body, při dosažení plného počtu dvanácti bodů přichází řidič o řidičské oprávnění. Historicky něco podobného u nás existovalo už za Československa, do roku 1987. Součásti řidičského průkazu byla karta, která byla po spáchání přestupku proštípnuta. Bodový systém není českým unikátem, s různými modifikacemi existují bodové systémy v řadě jiných zemí.

Body za alkohol před jízdou určitě, za invalidy dva

Poslední modernizace systému proběhla právě v letošním roce. Novinek je minimum, vlastně jen jedna, a to zavedení dvou trestných bodů a stání na parkovacím místě určeném pro invalidy. Jde paradoxně o nejméně trestuhodný postih, dva body dostávají řidiče ještě za jízdu o 5 km/h vyšší, než je povolená v obci (10 kmih mimo obec) a telefon za volantem. Jeden bod není udělován. Naopak maximálních 7 bodů lze udělit hned v deseti případech z 27 bodovaných.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Jednou ze zemí, kde je zaveden bodový systém, je sousední Polsko. Řidiči dostávají za přestupky trestné body, od 1 do 10 podle závažnosti. Minimální postih jednoho trestného bodu připadá na jízdu vyšší rychlostí o 0 – 10 km/h nad rámec povolené rychlosti. Jeden bod dostávají v Polsku řidiči za neoprávněné parkování. Za méně závažný přestupek je považovaná jízdy s nezapnutými bezpečnostními pásy nebo s nepatřičným osvětlením. Vše ostatní už je hodnoceno přísněji. Za nejvážnější prohřešky s dotací 10 bodů je považováno řízení pod vlivem alkoholu nebo nedání přednosti v jízdě.

Vážně se policie snaž nachytat řidiče na švestkách?

Jen o bod méně, tedy 9 bodů, dostane řidič za předjíždění na přechodu pro chodce. Dá se pochopit, že předjíždění na přechodu pro chodce je nebezpečné, pokud jedno auto zrychlí, aby se dostalo před druhé. Ale souběžná jízda stejným tempem, i přes přechod, to není předjíždění. Z komentářů pod videem ale vychází najevo, že právě tento přestupek je polskou policií zneužívám pro vybírání pokut. A taková situace je zachycena na videu. Paradoxní je, že nejde o dvě auta v soukromém vlastnictví. Jedním z automobilů na záznamu je služební vůz policie. 

Policejní hlídka provokuje. Jede v pravém pruhu, relativně pomalu. V levém pruhu jede automobil, který vše nahrává na kameru. Před přechodem pro chodce policie záměrně a nečekaně zpomalí. Chce, aby řidič vedlejšího auta najel na přechod pro chodce rychleji a mohl být pokutován za předjíždění. Řidič však dává pozor, možná očekává podobnou záludnost a brzdí. Na přechodu nepředjíždí. Celé je to ze strany policie trestuhodné. A nebezpečné, pro auta, která by jela za oběma vozy a musela nečekaně brzdit.

Co myslíte, je tohle chování od policie v pořádku?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články